Biblioteka 2018


Świąteczny nastrój trwa!!!

  

18 grudnia Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego wraz z p. Justyną Dudek i p. Darią Miszczyk wybrały się do biblioteki. Najmłodsi z wielką frajdą zaznajomiły się z niezwykłym dla nich miejscem. Wielu z nich odwiedziło już wcześniej bibliotekę ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

Świąteczne spotkanie i głośne czytanie książek dla najmłodszych w bibliotece, miało szczególną oprawę. Przedszkolaków z punktu przedszkolnego w piękny i niepowtarzalny nastrój bożonarodzeniowy wprowadziła p. Magdalena Gawlik – bibliotekarka z MGBP Filia w Szczecnie, która przywitała nas w pięknym stroju Mikołajki.

IMG-20190128-WA0011IMG-20190128-WA0012IMG-20190128-WA0013

IMG-20190128-WA0014IMG-20190128-WA0015IMG-20190128-WA0016

IMG-20190128-WA0017IMG-20190128-WA0018IMG-20190128-WA0019

Spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania wiersza o tematyce świątecznej. Dla tych, którym największą przyjemność sprawia czytanie p. Magdalena przygotowała książkę A. Sójki ,,Bajki z Kraju Mikołajów’’.

IMG-20190128-WA0020IMG-20190128-WA0021


IMG-20190128-WA0010

 

 Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój maluszków, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.

Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!

Bezpośredni kontakt dziecka z książką w bibliotece ma ogromne znaczenie.          

Wszystkim udzieliła się świąteczna atmosfera, a całe spotkanie zakończyło się życzeniami oraz zdjęciem przy choince. Na dzieci czekał również słodki poczęstunek.

bib1bib3bib2


Cała Polska Czyta Dzieciom 2018

 


czytanie

 

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając nasze przedszkole przyłączyło się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom". W ramach realizacji cyklu spotkań z książką odwiedzili nas już Pan Marcin Pyszczek (tata Kajtusia) i Pani Malwina Żubrowska (mama Oliwii).

Pan Marcin Marcin Pyszczek, przeczytał dzieciom wiersz Jana Brzechwy pt. „Kaczka Dziwaczka” oraz utwór Juliana Tuwima pt. „Pan Hilary”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wierszy, gdyż Pan Marcin niezwykle ciekawie zaprezentował ich treść. Niczym aktor z prawdziwego teatru wcielił się w rolę Pana Hilarego, który szukał swoich okularów w prawym bucie, w lewym bucie, pod kanapą i w surducie…. A kwestie wypowiadane przez kaczkę dziwaczkę, która cechowała się niecodziennym zachowaniem i wyglądem (m.in. znosiła jaja na twardo i miała czubek z kokardą), prezentował w sposób bardzo ciekawy i oryginalny.

20180924 122940

Następnie dwukrotnie odwiedziła nas Pani Malwina Żubrowska, która przeczytała krótkie opowiadania zawarte w książce pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Dzieci poznały bohaterów tytułowego Gangu Słodziaków, czyli sześć leśnych zwierzątek, które połączyła wielka przyjaźń tj.: bobra Borysa, rysia Rysio, lisa Lucka, zajęczyce Zuzię, sowę Zosię i jeża Jerzyka. Każdy bohater miał jakieś cechy szczególne, zalety i wady. Wszystkie historie opisane były w sposób dowcipny, więc czytaniu towarzyszyło sporo radości. Ponieważ tekst przeplatał się z pięknymi ilustracjami, przedszkolaki oglądały je z wielkim zainteresowaniem, a następnie wypowiadały się na temat utworu.

20181011 092012

 

Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi i Pani Malwinie za poświęcony nam czas i z wielką niecierpliwością czekamy na kolejnych ochotników do wspólnego czytania!

 20181011 092959 001

Czytaj dziecku 20 minut dziennie.

Codziennie!

To gwarantowany sposób lepszego przygotowania dzieci do szkoły i do życia!

Dni wolontariatu

Dni wolontariatu

W dniach od 5 – 9grudnia 2011r. w naszej szkole zorganizowane zostały DNI WOLONTARIATU. W ramach działań przeprowadzono zbiórkę żywności dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej pod nazwą ,, SZLACHETNA PACZKA ‘’. Uczniowie naszej szkoły czynnie zaangażowali się w niesienie pomocy potrzebującym przynosząc produkty spożywcze, książki, czasopisma oraz artykuły szkolne.

Przy aktywnym udziale pomocników Świętego Mikołaja – uczniów klas III – IV zgromadzone prezenty zostały posegregowane, zapakowane i dostarczone do potrzebujących. Zaangażowanie uczniów w akt niesienia pomocy innym potwierdziło, że przyjemniej jest dawać niż brać…
Kolejnymi formami wolontariatu było wykonanie gazetek tematycznych opatrzonych tytułami: ,,Otwórzmy serca‘’ oraz  ,,Pamiętaj o sobie i innych‘’. Uczniowie w ciągu tygodnia wolontariatu przyklejali w wyznaczonych miejscach serduszka z wypisanymi lub namalowanymi dobrymi uczynkami. Każdy starał się, aby jego ,,dobro wobec innych‘’ znalazło się w widocznym miejscu na tablicy w myśl powiedzenia ,,dobro powraca...’’


Dch w zerówce

 


zerówkadch1

 

W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

 

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

 

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodziliśmy 30 września.

Z tej okazji Pani wychowawczyni razem z dziewczynkami odśpiewały uroczyste „Sto lat” i złożyły mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Były także drobne upominki, zabawy przy muzyce i konkursy. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

zerówkadch2

 

Doc 2018


Kodowanie na dywanie, czyli programowanie z najmłodszymi

ZABAWY Z MÓWIĄCYM ROBOTEM EDUKACYJNYM - DOC

doc

 

Programowanie staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby jednak młodzi ludzie z powodzeniem kodowali, powinniśmy zacząć uczyć krytycznego myślenia i kombinowania (w pozytywnym znaczeniu) jeszcze na etapie przedszkola. Uniwersalność, niech będzie tu słowem kluczem, umiejętności, kompetencje jakie nabywa dziecko bawiąc się kodowaniem, są przydatne na każdym etapie jego rozwoju.

Nie potrzebujemy do tego  nawet sprzętu komputerowego, ponieważ do nauki programowania można wykorzystać wiele elementów powszechnie obecnych w przedszkolach, na przykład układanki typu sudoku czy klocki.

Początki pewnie nie będą łatwe, ale z czasem zapewne okaże się, że to „kodowanie na dywanie”  tak naprawdę może być zintegrowane z różnymi dziedzinami wiedzy, np. przy nauce matematyki, plastyki, języka polskiego. Właściwie na każdych zajęciach można wpleść w naukę elementy programowania. A im dalej, tym łatwiej i otwiera się możliwość eksperymentowania.

W październiku dzieci z Punku Przedszkolnego i Oddziału przedszkolnego miały możliwość uczestniczenia w zajęciach programowania, które przeprowadziła Pani Anna Kuzia-Patyna- nauczycielka matematyki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczecnie. Na początku Pani Ania przedstawiła nam nietypowego gościa –  mówiącego robota o imieniu DOC, który wprowadził nas w świat nauki poprzez zabawę, a także towarzyszył w rozwijaniu logicznego rozumowania oraz umiejętności rozwiązywania problemów.

20181024 12553420181024 12573920181024 125802


20181024 12570820180308 102847

20181024 13021320181024 130234

 DOC to pierwsza taka zabawka, która przybliża dzieciom aspekty robotyki w przyjemny i twórczy sposób. Po krótkiej instrukcji, jak należy postępować z robotem, musieliśmy go tak zaprogramować, aby wędrował dowolnie lub według poleceń na kartach. Nie zawsze zadanie nam się udawało, ale nie zrażaliśmy się niepowodzeniami i ćwiczyliśmy dalej. Na koniec zajęć już nikt nie miał kłopotu, by DOC go słuchał i wędrował wyznaczonymi drogami zbierając różne przedmioty. A przy okazji trochę policzyliśmy, powtórzyliśmy litery, liczby oraz nazwy zwierząt. W taki sposób to my lubimy się uczyć J

dok2dok3