Naukowa epidemia,

                         czary mary

i alchemia …

 

Ważnym elementem nauki poprzez zabawę jest rozwój u dzieci ich naturalnej pasji odkrywania świata poprzez ciekawe eksperymenty fizyczne jak i chemiczne, które pokażą zjawiska z najbliższego otoczenia.

 

„Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż – a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!”

 

1.02.2018 r.  Przedszkolaki z Punktu i Oddziału Przedszkolnego  w Szczecnie oraz ich starsi koledzy z kl. I- VII uczestniczyli w pokazach fizyczno – chemicznych prowadzonych przez grupę „Zaelektryzowani”. Fabuła pokazu była bardzo przystępna, zgrabnie łączyła elementy humorystyczne oraz edukacyjne. Podczas spotkania został zaprezentowany  szereg doświadczeń i eksperymentów z różnych dziedzin. Mieliśmy okazję zobaczyć lewitujące piłki, wpływ działania siły ośrodkowej na człowieka, płonące kule, właściwości metanu i mieszanki propan butan, nie zabrakło również zabawy z helem. Uczniowie czynnie uczestniczyli w pokazie i głośno oklaskiwali eksperymenty.

fizyk1fizyk3fizyk2


fizyk4fizyk5fizyk8

fizyk6fizyk9

fizyk7

Trzeba przyznać, iż był to niesamowity dzień, który dostarczył dzieciom nie tylko ogromnych wrażeń, ale przede wszystkim był źródłem wiedzy. Warsztaty dostarczyły dzieciom  tak niesamowitych wrażeń, że ze smutkiem w oczach opuszczały nasze ‘’laboratorium’’, by wrócić na kolejne zajęcia.

Mamy nadzieję, że pokazy fizyczno - chemiczne w naszej szkole  wpiszą się na stałe w harmonogram zajęć lekcyjnych.

Z wizytą na spektaklu ,, Duch Skrzyni i różnorodność kultur Europy ‘’

przed1

 

   W poniedziałek – 5 lutego uczniowie klas młodszych naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy”
w kieleckim kinie Moskwa. Sztukę przygotowali aktorzy Polskiego Teatru Muzycznego.
Dzieci poznały historię 9-letniego Kuby, który przypadkowo uwolnił złego ducha ze starej skrzyni przywiezionej przez ojca (żywiącego się strachem, nienawiścią, bólem i łzami). Wspólnie z Puszkiem    – psem Kuby, odbyliśmy podróż po krajach Europy w celu odszukania największego skarbu świata. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Byliśmy we Francji, Hiszpanii, Anglii i we Włoszech. Dzięki pomocy rezolutnego byczka Hose, Kubie udało się zwyciężyć ducha.
Zły duch stracił moc, pokonaliśmy go dobrym słowem , a na koniec okazało się, że największym skarbem świata są……. DZIECI!!!!

przed2

przed3

 


walentynki szkola

„ Miłość odbiera rozum tym, co go mają, a daje tym, co go nie mają.”

( Denis Diderot)                                  

 

„Być zakochanym- to być szalonym przy zdrowych zmysłach.”

 ( Owidiusz)

 

„Nie ma lekarstwa na katar ani na zakochanie się. Same przechodzą.”

(francuskie)

 

Dzięki miłości biedny jest bogaty. Z braku miłości bogaty jest biedny.”

( łacińskie)

 

„Miłość- trudna do ugaszenia substancja samozapalna’’

 (Zbigniew Becher)

 

„ Za wszystko płaci się pieniędzmi. Za miłość- miłością.” (hiszpańskie)

 

„ Nie bój się miłości- kochając nigdy nie tracisz.”

( ks. J. Twardowski)

 

„ Prawdziwą miłość poznaje się nie po sile, lecz po czasie jej trwania.”

(Robert Poulet)

 

   W piątek, 9 lutego w naszej szkole świętowaliśmy Walentynki. Uczniowie klas I – VII w ciągu dwóch poprzednich dni przygotowywali dla swoich koleżanek, kolegów i nauczycieli walentynkowe kartki wyrażające wdzięczność i szacunek… Uzbierało się ich całkiem sporo…
W piątkowy poranek otworzyliśmy skrzynkę z napisem ,, Poczta Walentynkowa ‘’ i kartki trafiły do rąk adresatów. Niektórzy zostali obdarowani naprawdę solidnie.

walentynki 1walentynki2

 

   Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego dziękują uczennicy klasy V – Amelii Tetelewskiej, która z dużym zaangażowaniem zajęła się organizacją walentynek w klasach IV – VII.

 Miło jest otrzymać dowód czyjejś sympatii i uznania…  

 

 

 


bal2018-2

 

 

 

 

 

Jak co roku w karnawale … same bale …    

W naszym przedszkolu i szkole 9 lutego także odbył się niesamowity bal, na który przybyło wielu zacnych gości: Spiderman, Batman, Superman, księżniczka Elza i wiele innych gwiazd bądź postaci z baśni. Porządku pilnowali: policjant, rycerz, żołnierz , sheriff oraz jednostka specjalna S.W.A.T. J                                                                                                                                           
 Na wszystkich czekała świetna zabawa: konkursy, gry, tańce oraz mnóstwo śmiechu.
         
Wyjątkowy bal prowadziła grupę MAT-ART. Przebrani za Panią Willmę Flinston i Pana Freda Flinstona zachęcali wszystkich do tańca specjalnie przygotowaną na tę okazję muzyką.
Dzieci chętnie włączyły się ze swoimi paniami w zabawy prowadzone przez animatorów. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło też gościa specjalnego „psa” Flinstona czyli wielkiego dinozaura Dino, który wywarł na dzieciach duże wrażenie.

20180209 11091620180209 110941

Nie do poznania, przebierani uczestnicy zabawy świetnie się bawili. Z wielką ochotą uczestniczyli we wspólnych zabawach i konkursach, do których przygrywała i zachęcała skoczna i rytmiczna muzyka. W przerwie karnawałowych szaleństw dzieci posilały się słodką przekąską i smacznym soczkiem.
Z żalem opuszczały salę, kiedy nadszedł czas odpoczynku i pożegnania z gośćmi.
Bal dostarczył nam wychowawcom wiele cennych informacji o dzieciach. Był wspaniałą okazją do obserwowania naszych przedszkolaków i uczniów w innej formie aktywności.
Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, co było głównym celem tego przedsięwzięcia.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz pysznego poczęstunku.

                                                                                       Kolejny bal karnawałowy już za rok !!!

bal2018


To kolejny rok, kiedy pamiętamy  o najważniejszym święcie

wszystkich babć i wszystkich dziadków!

Święto babci i dziadka, to czas kiedy wszystkie wnuki mogą podziękować za miłość. Najlepszą rzeczą, którą możemy sprezentować jest jednak wspólnie spędzony czas, dlatego 24 stycznia nasi uczniowie zaprosili swoje Babcie i Dziadków na uroczystość, która odbyła się z okazji ich święta

Sympatyczni, weseli, uśmiechnięci, energiczni – jacy jeszcze są dziadkowie…? Przedszkolaki z Punktu i Oddziału Przedszkolnego w Szczecnie oraz ich starsi koledzy z kl. I- VII zgodnie odpowiadają , że ich dziadkowie są po prostu:  SUPER!

 Babcia jest cierpliwa, czuła, pomocna, zawsze przytuli, doradzi, wysłucha, nakarmi…

Dziadziuś wszystko naprawi, wszystko wie, poratuje groszem, zawsze ma dobry humor, zawsze ma czas…

 babcia i dziadek  Święto babci i dziadka, to czas kiedy wszystkie wnuki mogą podziękować za miłość. Najlepszą rzeczą, którą możemy sprezentować jest jednak wspólnie spędzony czas, dlatego 24 stycznia nasi uczniowie zaprosili swoje Babcie i Dziadków na uroczystość, która odbyła się z okazji ich święta.

 

Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor Anna Dziedzic, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Dzieci bardzo przeżywały występ, ale pod czujnym okiem wychowawców dzielnie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i składały życzenia.  Do występu uczniowie przygotowywali się od kilku tygodni. Młodzi aktorzy wczuli się w swoje role znakomicie i zagrali tak, że niejednemu widzowi łza zakręciła się w oku. Ojjj… było widać wzruszenie na twarzach dziadków, którzy bacznie obserwowali z jakim zaangażowaniem występują ich pociechy. Najmłodsi wcielili się w postacie na podstawie bajki "Rzepka" Juliana Tuwima. Aktorzy wspaniale przedstawili zebranym zabawną historię. Natomiast starsi uczniowie zaprezentowali występ pt. ,,Wielkie zamieszanie w krainie bajek’’. Wszyscy  gromkimi brawami podziękowali im za występ.

DSC07832DSC07835

DSC07838DSC07840

DSC07844DSC07855

DSC07857DSC07859

 

Na zakończenie wszystkie wnuczęta zaśpiewały tradycyjne „Sto lat” i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem i miłą rozmową.

Była to naprawdę wyjątkowa uroczystość, bo czy może być piękniejszy prezent niż występ swoich wnuków?

 


ulotka2

 


,, Niech miłość zrodzi się w naszych sercach…’’

   Boże Narodzenie to czas szczególny, również w naszej szkole. Z tej okazji uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczecnie przygotowali świąteczne przedstawienie pt. "Opowieść wigilijna" na podstawie słynnej powieści Karola Dickensa. 

Odpowiednio dobrany podkład muzyczny,  gra świateł i stroje z tamtej epoki  podkreślały charakter poszczególnych scen.

25396193 1583893315036225 7012431088105671860 n25443172 1583893311702892 6236751245139479797 n


25498283 1583893015036255 8883750239790225633 n25508014 1583893641702859 6453887644002792640 n

25552186 1583893475036209 6240314177750574601 n25592159 1583892678369622 7332434823266651202 n


Skąpy i zrzędliwy właściciel kantoru – Ebenezer Scrooge – po odwiedzinach ducha swego zmarłego wspólnika Marleya  oraz widm przeszłej, tegorocznej i przyszłej Wigilii – zmienił swoje nastawienie do ludzi i świata. Zrozumiał, że w życiu ważniejsze niż pieniądze są: miłość, rodzina, życzliwość i szacunek drugiego człowieka. Szczęśliwy bogacz obdarował prezentami rodzinę i swego pracownika.
W rolę Scrooge’a znakomicie wcielił się Marek Borek , który starał się oddać chłód i obojętność a po wewnętrznej przemianie ciepło i radość bohatera.
Jako księgowy Scrooge'a  - Bob-  wystąpił Antoni Rak ,
siostrzeniec - Błażej Safian ,
ducha Marleya zagrała -  Adrianna Safian.
W pozostałe postacie wcielili się: 

Amelia Bera, Damian Dudek, Oliwia Mincha, Amanda Lach, Łukasz Kmiecik, Maja Piróg, Daniel Borek, Adrianna Walkowicz, Anna Litwin, Natalia Siekańska, Zuzanna Kozioł, Amelia Tetelewska, Dawid Piróg, Kinga Kmiecik, Mateusz Rysiński.

W podniosłą atmosferę uroczystej akademii wprowadził nas wzruszający utwór zatytułowany ,, Mario, czy Ty wiesz …’’ w przepięknym wykonaniu Nikoli Walkowicz.

Po części artystycznej ksiądz proboszcz pobłogosławił potrawy na wigilijnym stole, pani dyrektor złożyła zebranym świąteczne życzenia, zaś po połamaniu się opłatkiem wszyscy przystąpili do degustowania przygotowanych potraw.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za obecność wśród nas w tym dniu i pomoc w przygotowaniu świątecznego stołu.  


Świąteczna paczka przekazana…

,, Ile dasz dobrego z siebie, tyle Ci się zwróci…

Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie, ale na pewno wróci do Ciebie…’’

    Tuż przed świętami w naszej szkole została przeprowadzona akcja pomocy dla rodzin w trudniejszej sytuacji. Zbieraliśmy produkty spożywcze o dłuższym terminie ważności, z których zostały przygotowane dwie paczki świąteczne. W naszą akcję aktywnie i ofiarnie włączyli się uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w nasze działania, których celem jest pomoc drugiemu człowiekowi…

paczka1paczka2

 


pobrane5

 

 


niepodległa

 

      W październiku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczecnie wzięli udział w konkursie na pracę plastyczną pt:,,100.rocznica odzyskania przez Polske niepodległości” organizowanym przez Swiętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach w ramach projektu Akademia Obywatelska 1918.

Celem konkursu było wzbogacanie wiedzy uczniów o odrodzeniu państwa polskiego, uświadomienie współczesnemu pokoleniu młodych Polaków ciągłości historii i roli wartości moralnych w życiu narodu. Prace konkursowe nasych wychowanków były przemyślane i orginalne. Jesteśmy dumni z wyróżnienia, które otrzymała uczennica klasy II Adrianna Sokołowska. Dyplom i wartościową nagrodę wychowanka odebrała z rąk marszałka województwa świętokrzyskiego - Adama Jarubasa w Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Serdecznie gratulujemy!                               

12Polska – ta , co nie zginęła…

– uroczyste obchody Święta Niepodległości

w Publicznej Szkole Podstawowej w Szczecnie.

 

   Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczecnie.

   Po dokonaniu w 1795 roku przez Rosję, Prusy i Austrię trzeciego rozbioru Polski, nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy i świata na wiele lat. Dopiero I wojna światowa dała Polsce szansę na walkę o niepodległość.
11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość.

   Pamiętając wydarzenia tamtych lat i ludzi, którzy się przyczynili do naszej wolności, uczniowie klas II - III naszej szkoły, pod kierunkiem pani Joanny Buras, przygotowali uroczysty montaż słowno – muzyczny pod hasłem: ,, Polska – ta, co nie zginęła…’’

nie1nie2


   Uczniowie przedstawili wydarzenia ubiegłych lat, lat cierpienia Polaków, ale też świetności Polski. Wspólnie odśpiewano pieśni patriotyczne, recytowano wiersze znanych poetów, którzy zmuszeni byli do emigracji, uczennice starszych klas wsparły młodszych kolegów uroczystym i podniosłym śpiewem piosenek patriotycznych o bezimiennych bohaterach, którzy nie czekając na sławę i uznanie walczyli i ginęli za wolność…

nie3

 

   Znamienne pozostają słowa ,, wypowiedziane’’ przez Polskę podczas uroczystości ,, Dziś jestem wolna i niepodległa, po 123 latach niewoli i męczeństwa znów znalazłam się na mapie Europy. To od Was zależy, czy pozostanę na niej na zawsze…’’

nie4nie6nie5

Skupienie i powaga towarzysząca zarówno występującym ,jak i odbiorcom przygotowanego apelu pozwalają sądzić, że niepodległość i patriotyzm ta pojęcia bliskie naszym uczniom.

                                                      


„Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia”. 

     W całej Polsce już po raz siedemnasty był obchodzony Dzień Papieski – jego hasło to „Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia”. Szkoła Podstawowa w Szczecnie też uczciła podniosłym apelem ten dzień .Głównym celem tej lekcji było  przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II.

      W atmosferze zadumy i wyciszenia wysłuchaliśmy wierszy oraz nagrań słów Papieża skierowanych do dzieci i młodzieży. Pamięć o Janie Pawle II jest wciąż żywa i pozostanie na długo w naszych sercach.

IMG 20171030 121532IMG 20171030 121551IMG 20171030 121604

IMG 20171030 121628IMG 20171030 121651IMG 20171030 123137

     Dzień 16 października – dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w lipcu 2005 roku, w hołdzie papieżowi. Natomiast Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru.

    Tegoroczny Dzień Papieski przypomina nam przesłanie św. Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu i wzywa, abyśmy stali się świadkami miłosierdzia. Jan Paweł II wskazał, że nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga. 


XXVIII Gminny Konkurs Świętokrzyskiej Poezji Ludowej

 20171107 113019

Miło nam poinformować, iż 7 listopada 2017r. uczennica naszej szkoły Maria Sadowska zdobyła II miejsce w XXVIII Gminnym Konkursie Świętokrzyskiej Poezji Ludowej zorganizowanym przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.Celem konkursu była popularyzacja regionalnej literatury oraz kultywowanie tradycji poprzez poszukiwanie artystycznej wypowiedzi naszych przodków.Uczestników oceniała profesjonalna komisja, w skład której wchodzili m.in. Hubert Guza- instruktor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach i Alicja Prendota- dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Daleszycach.Bardzo się cieszymy, że nasi uczniowie tak chętnie biorą udział w konkursach rozwijając  się na gruncie artystycznym, a tym samym kultywują polskie tradycje.Serdecznie gratulujemy Marysi i życzymy dalszych sukcesów.

20171107 112959

 


BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

 

IMG 20171027 110516

Internet od jakiegoś czasu stał się dla świata pewnego rodzaju rozrywką. Składają się na nie blogi, komunikatory, strony z muzyką i krótkimi filmikami, gry i wiele,  wiele innych. Ale nie służy tylko do zabawy. Dla sporej części ludzkości jest przydatny w pracy, staje się użyteczny kiedy młodzi uczniowie mają  problem z dodatkową pracą na lekcje itp. Jednak by móc z tego korzystać bezpiecznie, musimy się wystrzegać zagrożeń płynących z sieci. 27 października przedstawiciel KWP w Kielcach przeprowadził prelekcję i prezentację na ten temat. Udział w spotkaniu brały klasy od 3 do 7.

IMG 20171027 110456IMG 20171027 110607IMG 20171027 110611