Obserwujemy i pilnujemy zwierzęta

 


 

„Obserwujemy i pilnujemy zwierzęta” 

           Świat przyrody – piękny , fascynujący i tajemniczy, którego częścią jest człowiek dostarcza pozytywnych emocji ,cieszy i wzrusza, wzbudza zainteresowanie ,podziw i szacunek. I tak w celu rozbudzenia zainteresowań przyrodniczych oraz  ukształtowania właściwego, opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt w Publicznej Szkole Podstawowej w Szczecnie przeprowadzono lekcję otwartą z przyrody w klasie IV pt:” Obserwujemy i pielęgnujemy zwierzęta”. Na lekcję została zaproszona klasa III wraz z wychowawczynią. W czasie  zajęć w sali  gościły  przyniesione przez uczniów zwierzęta, te najbardziej ulubione były to kotki, rybki i króliczek. Dzieci odpowiadały na pytania - Które zwierzęta są naszymi przyjaciółmi? Czym się  zwierzęta  żywią ? Jak często trzeba je karmić? Jak zwierzątko najczęściej spędza czas? Zajęcie to uświadomiło dzieciom rolę innych jeszcze zwierząt w biocenozie a także jakie zagrożenia czyhają na zwierzęta we spółczesnym świecie.

CIMG1853CIMG1854

 

 

 

 

 

 

  

 

CIMG1855CIMG1857

 

 

 

 

 

 

 

 

CIMG1858CIMG1859

 

 

 

 

 

 

 

 

CIMG1860CIMG1861

 

 

 

 

 

 

   Celami tego zajęcia było: rozpoznawanie i nazywanie zwierząt domowych, uświadomienie prawdziwych motywacji posiadania lub obcowania ze zwierzętami, zapoznanie z korzyściami jakie czerpią ludzie z kontaktu posiadania zwierząt wykazanie zależności między tym do czego wykorzystywane są zwierzęta przez ludzi.

    Spotkanie z kotkiem – rozmowa z ich opiekunem zachęciła dzieci do zadawania pytań (jak się wabi, co je a czego nie powinien jeść , jak należy dbać o jego higienę, czy chodzi do lekarza - weterynarza itp).

CIMG2002CIMG2003

CIMG2004CIMG2006

CIMG2007CIMG2009

CIMG2010CIMG2012


CIMG2013CIMG2018

CIMG2021CIMG2024

CIMG2027CIMG2028

CIMG2029


    Pod koniec zajęcia dzieci zastanawiały się jaką osobę możemy nazwać przyjacielem zwierząt oraz którą z hodowli po powrocie do domu chcieli by prowadzić .

Zajęcia wszystkim się podobały zarówno uczniom jak i rodzicom uczestniczącym w lekcji. Wszyscy z  niecierpliwością czekamy na kolejne otwarte zajęcia w naszej szkole.

 

Nauczyciel przyrody :

Anna Sławińska

Dzień Ziemniaka 2016


Podaj dalej … drugie życie odpadów"

Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna Akcja „ Sprzątanie Świata’- Polska 2016.

W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracaliśmy  uwagę na przesłanie akcji:

- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,

- unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,

- uświadomienie społeczności  o ich wpływie na środowisko i ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

 

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!

Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

 

Tylko społeczeństwo przekonane o osobistym wpływie na środowisko przyrodnicze w czasie wypoczynku na wakacjach na urlopie i w życiu codziennym może z niego świadomie korzystać , szanując zasoby naturalne unikając tworzenia odpadów.

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!

Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Szczecnie podała dalej i całą społecznością włącza  się w tego typu działania już od 9 lat. Jak co roku pani od przyrody Anna Sławińska przygotowała harmonogram tej akcji. Zaczęliśmy od nauki, dlatego odbyło się 5 pierwszych godzin lekcyjnych. Spotkaliśmy się na wspólnym apelu z którego dowiedzieliśmy się kilku ważnych informacji na temat tej bardzo jakże potrzebnej akcji. Biletem wstępu na akcję było wykonanie pracy plastycznej z wcześniej wylosowanym  tematem np.:  : „Pan Ziemniak w szkolnej ławce”, „Ziemniak na dyskotece”, Ziemniak na plaży”, ”Król Ziemniaków”, ”Ziemniak w opałach”, „Ziemniak w warzywniaku”, „Ziemniaczana rodzinka  na spacerze”.

CIMG1812CIMG1885

Na placu szkolnym czekały już na nas dodatkowe atrakcje  gorące i orzeźwiające. Rumiane ziemniaczki już się do na  uśmiechały , a pachnące kiełbaski nabite na patyczki smażyły się w gorącym ogniu. Oprócz pysznych przysmaków były też zagadki, zadania, oraz wyścigi ziemniaczane. Do czuwania nad przebiegiem tej akcji został powołany Ziemniaczany Patrol w składzie; Oliwia Mincha, Antoni Rak, Patryk Żubrowski, Amelia Tetelewska, Weronika Musiał, Bartosz Ławik który dzielnie sprostał swoim zadaniom w nagrodę otrzymał upominki ..

CIMG1814CIMG1819

CIMG1817

CIMG1815


Losowano również kolorowe koperty oznakowane różnymi tytułami np.: „Słodziutkie truskaweczki”, „Kwaśne cytrynki”, „Chrupiące jabłuszka”, „Słoneczne pomarańczki”, „Soczyste śliweczki” ”Leśne jeżynki”. W kopertach tych znajdowały się pytania do tekstu  wywieszonego w szkole, który był ukryty w 5 miejscach. Dopiero  odszukanie go i odczytanie umożliwiało odpowiedzenie na pytania Wszyscy  i  z  tym zadaniem poradzili sobie super. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się zawody sportowe , które w wykonaniu klas IV, V, VI wyglądały na miarę olimpijczyków. Wszystkie klasy w konkurencjach wypadły celująco. Największym zainteresowaniem cieszyły się : skoki w workach, rzuty ziemniakiem do celu i na odległość, ziemniaczane skoczki, oraz sadzenie i zbieranie ziemniaków.

CIMG1825CIMG1826

CIMG1830CIMG1832

 

CIMG1828CIMG1835

 

 

 

 

 Wszyscy z uśmiechami na twarzy i zaproszeniem za rok rozstaliśmy się w jesiennych słonecznych nastrojach.

CIMG1889

                                                                                                               Opracowała: Anna Sławińska

Dzień chłopaka w klasie drugiej

 


 

 

Dzień chłopaka w klasie drugiej

   30 września to dzień szczególnie lubiany przez chłopców – młodszych i tych starszych. Jak co roku, rodzice uczniów klasy drugiej przygotowali niespodziankę dla ,, panów ‘’ z drugiej klasy. Zamiast tradycyjnej edukacji na pierwszej godzinie lekcyjnej odbyła się ,, imprezka ‘’ ze słodkościami i upominkami dla chłopców, które wręczyły koleżanki z klasy . Chłopcy nie kryli zaskoczenia i zadowolenia z otrzymanych prezentów, które na pewno przydadzą się w dalszej edukacji…

chłopak1chłopak2


Serdecznie dziękujemy mamom uczniów-  pani Ilonie Bera i pani Renacie Borek za przygotowanie tego szczególnego dnia. 

Dzień Chłopaka w klasie piątej


Dnia 29 września 

w Publicznej Szkole Podstawowej w Szczecnie 

w klasie V obchodziliśmy Dzień Chłopaka.

Chłopcy klasy V z uśmiechem na twarzy wkroczyli do klasy na lekcję wychowawczą , która tego dnia była wyjątkowa. Dziewczynki już od samego rana krzątały się niecierpliwie po korytarzu. Szukały talerzyków , serwetek, kubeczków i łyżeczek. Wraz z wychowawczynią Anną Sławińską i rodzicami przygotowały pyszny słodki poczęstunek i niespodzianki w postaci prezencików. Niespodzianką były również konkursy klasowe. Jeden z nich cieszył się największym powodzeniem . Był to konkurs o Order Omnibusa klasy V

CIMG1866CIMG1878

Przygotowania do konkursu  trwały z tygodniowym wyprzedzeniem. Pod czujnym okiem wychowawczyni dziewczynki z klasy V zadecydowały iż każdy z młodych dżentelmenów zasługuje na kilka orderów i dlatego przygotowano 7  odznaczeń, które trafiły zasłużenie na ramiona chłopców:

Dawid Piróg otrzymał: – Order Rysunku ,Niemrugania, Śpiewu, Mody.

Jakub Łebek otrzymał: – Order Mistrza w jedzeniu cytryny, Karteczek, Tańca

CIMG1872CIMG1874


 

CIMG1881CIMG1883

Chłopcy musieli wykazać się swoimi umiejętnościami w różnych konkurencjach. Każdy dostał coś dla siebie. Śmiechu było co nie miara. Tego dnia nikt się nie stresował nie smucił, było wesoło i kolorowo. A szczególnie na przebranych  twarzach chłopców było widać bajkowe barwy. Ciasta przygotowane przez wychowawczynię i rodziców były przepyszne, a jakie słodkie były ciasteczka i owoce. Szkoda, że tak szybko minął ten czas . Dzwonek zadzwonił trochę za wcześnie ta lekcja mogła by trwać nawet 3 godziny. Mamy nadzieję ,że za rok spotkamy się znowu w podobnej atmosferze. Dziękujemy bardzo rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego uroczystego dnia.

CIMG1863CIMG1864


Opracowała: wychowawczyni klasy V

Anna Sławińska

 

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 


 

30.IX.2016 r.

VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 

tabliczka2

 

 

 

30 września obchodziliśmy w naszej szkole VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.

 

W tym dniu zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne  egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. Do egzaminu przystąpili uczniowie klas 3-6 (25 uczniów).

 

Akcja poprzedzona była tygodniem powtarzania tabliczki, podczas którego dzieci brały udział w zabawie, w czasie przerw  "Hasło dnia".

 

Tytuły „Eksperta Tabliczki Mnożenia”  zdobyło 9 uczniów. 
Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie -w każdej chwili -kiedy patrzymy na zegarek, wstukujemy numer telefonu, liczymy kieszonkowe. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.
Gratuluję Mistrzom, dziękuję Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.