Mikołajki 2014

Mikołajki

                 Tego dnia wszyscy od rana wyglądali brodatego gościa. Najbardziej zapowiedzianą wizytę przeżywały maluchy, które od kilku dni uczyły się na pamięć wierszyków i piosenek. Św. Mikołaj nie zawiódł – pojawił się  jak zwykle w czerwonym stroju  z workiem pełnym prezentów. Mimo zmęczenia, zabawił się z nami przy piosenkach znanych i lubianych.  Dzieci obiecały być grzeczne cały rok, a przybysz z dalekiej Laponii, że za rok znowu je odwiedzi. Ten miły dla wszystkich gość sprawił, że poczuliśmy już atmosferę zbliżających się wielkimi krokami świąt.


 

Andrzejki 2014

Andrzejkowe szaleństwa 2014 r.

 

 

Jest taki dzień   w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, ...wróżb.

           

   Andrzejki są wspaniałą okazją do   dobrej zabawy, podczas której można   się oderwać od szarej, szkolnej   rzeczywistości i przenieść w świat   fantazji.                                                                  

Z tej okazji 28 listopada w naszej szkole zorganizowana została dyskoteka andrzejkowa.   Było głośno i wesoło, a to wszystko dlatego, że  nie zabrakło  atrakcji.  Nad wszystkim czuwała wróżka , która zadbała o bogaty zestaw wróżb, każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego…  Przecież przepowiednie sprawdzają się!

Andrzejkowe  wróżby przeplatane były zabawą taneczną, w której  dzieci bardzo chętnie uczestniczyły. Niestety , czas szybko upłynął i dyskoteka dobiegła końca. Pocieszmy się , że za rok znowu wróżka nas odwiedzi…

 

                                                                                                       Hokus – pokus, czary - mary,

                                                                                           niech się spełnią andrzejkowe czary.


 

Święto Niepodległości 2014

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe –Święto Niepodległości.

Dzień 11 listopada był oficjalnym Świętem Narodowym Polski w latach 1937-1939.W czasie II wojny światowej oraz  w okresie rządów komunistycznych w Polsce, obchodzenie Święta Niepodległości było zakazane.

Dopiero w roku 1989, Sejm suwerennej Rzeczpospolitej przywrócił obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości  jest najważniejszym świętem państwowym , a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Najważniejsze uroczystości odbywają się w Warszawie , na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W naszej szkole Święto Niepodległości uczciliśmy uroczystą akademią .

Uczniowie klasy czwartej i piątej na zajęciach koła historycznego wybrali scenariusz ,a następnie przygotowywali występ, który odbył się w dniu 7 listopada.

 Na lekcjach historii i społeczeństwa w klasach IV-VI przeprowadzono prelekcje na temat okoliczności w których nasza Ojczyzna stała się znów wolna, wykonano również gazetkę ścienną upamiętniającą to ważne wydarzenie z dziejów naszego narodu.

W przedstawieniu brali udział niemal wszyscy uczniowie z klas IV-VI.

Członkowie koła historycznego odegrali role uczniów , których zadaniem było przygotować wystawkę z okazji 11 Listopada. Uczniowie z klasy IV prowadzili dialogi informujące o wydarzeniach z XIX i XX w., które wpłynęły na odzyskanie niepodległości

W  rolę narratora wcielił się Marek Borek. Role uczniów grali: Emilia Walkowicz, Bartek Ławik, Bartek Kapusta, Mateusz Rysiński, Bartek Pietrowski, Igor Wieczorek, Kuba Dulnik, Dominika Dudek.

Wiesze recytowali: Ada Safian, Wiktoria Wierzchanowska, Kamila Wołowiec.

Pieśni legionowe solo śpiewali: Ada Safian, Michał Ławik, Igor Wieczorek, Klaudia Walkowicz, Kinga Pietrowska.

W śpiew pieśni legionowych włączyli się pozostali uczniowie i nauczyciele.

Występ był pouczający, ciekawy, podobał się publiczności, która nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

  

 

 

 

 

 

 

 


 

Dzień Praw Dziecka

„Świat jest duży i piękny! Aby umieć w nim poruszać się – pragnę poznać, co jest dobre, a co złe”

 

20 listopada, przypada 53. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Deklaracji Praw Dziecka oraz 23. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W tym dniu w wielu krajach obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

20.11. po raz pierwszy obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dzień ten ma zwracać uwagę na podmiotowość dzieci i przypominać, że to Polska była inicjatorem uchwalenia konwencji.

W związku z tym dnia 20.11.2014 roku odbyła się wewnątrzszkolna uroczystość z okazji Dnia Ochrony Praw Dziecka. Klasa 1 i 2 wysłuchały pogadanki i wierszy na temat praw dzieci – przygotowanych przez panią Monikę Jabłońską. Wszystko to dążyło do uzmysławiania dzieciom tego, co tak często nie jest dla nich oczywiste – świadomości posiadania swoich praw.

-Mam prawo nie tylko do egzystencji, ale i do życia, do własnej osobowości - możemy przeczytać w Karcie Praw Dziecka. - Nie jestem niczyją własnością. Mam prawo być równym każdej innej istocie ludzkiej bez względu na wiek, oczekiwać szacunku, być sobą, posiadać własną tożsamość, wyrażać moje myśli i uczucia, a także być wysłuchanym. Mam prawo pytać "dlaczego" i otrzymywać odpowiedź, być wychowywanym bez krzyku, lekceważenia czy poniżania.


 

 

 

Hubertus 2014

XI spotkanie z okazji Hubertusa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakże trudno jest zrelacjonować spotkanie, które zorganizowałam w swojej szkole, tj. w Publicznej Szkole Podstawowej w Szczecnie w dniu 4. listopada 2014 r. Piszę o kameralnym spotkaniu dzieci i nauczycieli z szanownymi gośćmi Panem Wiktorem Chabowskim - Prezesem Koła Łowieckiego Nr 9 „Sokół”  oraz redaktorem naczelnym Łowca Świętokrzyskiego - Panem Januszem R. Marjańskim. Tytuł tekstu mówi sam za siebie,  jest to już XI spotkanie, oczywiście z okazji Dnia Świętego Huberta, nie licząc wielu innych spotkań z myśliwymi z Koła Łowieckiego Nr 9 „Sokół” w Kielcach.

Niejednokrotnie pisałam o tym, że spotkania te przebiegają w miłej atmosferze. Tym razem też tak było.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Pana Wiktora Chabowskiego i naszej Pani Dyrektor Anny Dziedzic. Naszych gości i całą społeczność szkolną przywitała Pani Dyrektor, zapowiadając uroczystość pod tytułem „W jesiennym nastoju”.

Panowie przyjeżdżają do nas co roku. W naszej szkole czują się podobno bardzo dobrze. Pan Marjański, jak powiada „pół serca zostawił u nas”. Długo układałam scenariusz i projektowałam dekoracje, żeby znów zaskoczyć naszego kolegę myśliwego i Pana redaktora. Czy się udało, nie mnie oceniać.

Niczym przepiękna kolorowa złota polska jesień, zwracała uwagę uczestników dekoracja zdobiąca salę gimnastyczną. Dziesiątki kolorowych drzew, leśnych zwierząt i ptaków  zawładnęły sceną. Nawet wiewióreczka przysiadła na wierzchołku drzewa, by popatrzeć co się dzieje, czy ktoś nie przyniósł jej orzeszków. „Dywany stubarwnych” liści, kolorowe ilustracje przedstawiające Świętego Huberta i piękną sarnę, podświetlone jasnym blaskiem słońca składały się na urealnioną wizję Alicji Pawlik, organizatora spotkania. Pośrodku sali „wyrósł” nam las ubrany w jesienne barwy, a wokół niego mali i starsi recytatorzy wierszy Pana  J. R. Marjańskiego, goście i nauczyciele. Nasi recytatorzy też byli ubrani w jesienne, ciepłe barwy. Wchodzącym do sali, pewnie wydawało się, że są w kniei, położonej w miejscowości Szczecno.

Spotkanie rozpoczęło się od recytacji jesiennych wierszy, napisanych przez pana Janusza R. Marjańskiego z tomiku „Myśliwy, też człowiek”. Wiersze w jednej chwili wprowadziły nas w nastrój, jaki może pojawić się tylko w poezji. „Jesienne peregrynacje” w wykonaniu uczniów klasy III wywołały u słuchających nostalgiczny nastrój.

Jakże nie nasycić się jesienią, która „czerwienią, brązem i żółcieniem maluje świat na nowo”. Kinga Kmiecik  pięknie podkreśliła uroki tej pory roku w wierszu pt. „Na ambonie”. A jakże  wkomponował się Kacper Ślusarczyk w późnojesienny krajobraz recytując wiersz pt. „Sam na sam z przyrodą”.

Z przynależną liryce powagą, aczkolwiek swobodnie, utrzymując obowiązkowy kontakt wzrokowy z widownią Ada Safian i Igor Wieczorek interpretowali wiersz pt. „Jesienna improwizacja”. To nie była improwizacja, to talent aktorski.

Wiersz „Jeżyk Igiełka” z wdziękiem i lekkością w głosie recytowali uczniowie klas IV i V. Mateusz Rysiński w „jeżykowej” pelerynie czuł się znakomicie, niczym aktor na małej scenie w Żeromskim. Podziw budziła recytacja wiersza – żarcika pt. „Telewizyjny krecik” w wykonaniu dzieci z klasy II. Wiersz ten Pan Janusz dedykował Karolince Barchan, byłej uczennicy klasy IV, która teraz jest już studentką. Karolina jako pierwsza recytowała wiersze naszego poety, jeszcze przed wydaniem tomiku. Nasi uczniowie, parę lat temu, zainspirowali Pana Marjańskiego do wydania pierwszego tomiku wierszy. Rolę krecika odegrał Adrian, uczeń klasy II, dumnie prezentując się w stroju krecika „przewietrzającego poletka”.

Panujący klimat tego spotkania, już od pierwszych chwil zwiastował kolejne niezapomniane spotkanie. Z lekkim wzruszeniem nasz „piewca przyrody” słuchał swoich jesiennych wierszy, aczkolwiek trudnych w interpretacji dla małych wykonawców. Z wdziękiem, czujący i przeżywający treść wierszy młodzi wykonawcy sprostali temu wyzwaniu.

Podziw budziły solowe i zespołowe wykonanie piosenek o tematyce jesiennej. Tę część artystyczną przygotowały Panie: Anna Łączkowska, Monika Janus i Monika Jabłońska.

Kiedy przebrzmiały słowa wierszy, przeplatane piosenką wykonawcy z uśmiechem skłonili się publiczności i rozległy się pierwsze brawa. Panie, Panowie w galowych mundurach i uczniowie nie szczędzili braw. Myślę, że byli zadowoleni.

Po poetyckiej części, przyszedł czas na przybliżenie osoby Pana Wiktora Chabowskiego. Ta część spotkania po hasłem „Z panem Wiktorem las bliżej nas” miała na celu przypomnienie dzieciom jakie zadania i działania na rzecz ochrony przyrody wykonują myśliwi. Wspominaliśmy wspólne akcje: nasadzanie remiz śródpolnych, zimowe dokarmianie, prezentacje multimedialne Pana Wiktora związane z tradycjami myśliwskimi, nazewnictwem myśliwskim. Najbardziej atrakcyjna dla uczniów była akcja zasiedlania bażantów w łowisku. Towarzyszył nam wtedy też Pan  Zdzisław Plebański. Niejednokrotnie poznawaliśmy życie lasu wędrując z Panem Ryszardem Serwinem.

Prezentowaliśmy również poszczególne edycje ogólnopolskiego programu ekologicznego „Ożywić pola”, w których swoją wiedzą o przyrodzie i doświadczeniem wspierał nas Pan Chabowski. Nie zabrakło prac plastycznych do każdej edycji, które przechowujemy w naszym szkolnym archiwum.  

Panowie, jak zwykle, wręczyli dzieciom prezenty. Tym razem były to: przyrodnicze zeszyty edukacyjne, kolorowanki. Przybliżą one nam tradycje i zwyczaje myśliwskie, nauczą jak zachować się w lesie, jak chronić pola i lasy.

Na zakończenie spotkania, obowiązkowe pozowanie do wspólnej fotografii.

Po miłym, kameralnym spotkaniu nasi goście wspólnie z nauczycielami wiedli rozmowy przy tradycyjnym, myśliwskim torcie.

XI spotkanie z Prezesem Koła Łowieckiego Nr 9 „Sokół” w Kielcach Panem Wiktorem Chabowskim i Redaktorem naczelnym kwartalnika „Łowiec Świętokrzyski” Panem Januszem R. Marjańskim przeszło do historii szkoły.

Spotkamy się za rok!

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór!

                                                                                                           Alicja Pawlik-nauczyciel                                                                                                                Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczecnie

 

P.S. Przeprowadzona w miesiącu maju ewaluacja zewnętrzna szkoły, program „Ożywić pola” uznała jako innowacyjny. To dzięki naszym wspólnym działaniom. Dziękujemy.