Pacanów 2018


Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki
im. Koziołka Matołka
w Pacanowie

koz

 

„W sławnym mieście Pacanowie
tacy sprytni są kowale,
że umieją podkuć kozy,
by chodziły w pełnej chwale”.
Kornel Makuszyński

 

21 czerwca 2018 r. dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Pacanowa. Celem naszej podróży było obejrzenie Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka – wystawy „Bajkowy świat”, która utrzymana jest w charakterze interaktywnej zabawy oraz obejrzenie spektaklu pt. „Mała Syrenka” odgrywanego na kameralnej scenie lalkowej.

Po założeniu „czarodziejskich butów” i zmniejszeniu się do rozmiarów skrzatów wraz z naszymi bajkowymi przewodnikami: Dzwoneczkiem i Królewną Śnieżką przeszliśmy przez „mysią norkę”, która doprowadziła nas do bajkowej krainy- pełnej rozmaitych atrakcji.

pa1pa9pa10


pa11pa13pa12

Mieliśmy tam możliwość odgadywania bajek na podstawie rekwizytów ukrytych w okienkach, „przenoszenia” na tablicy interaktywnej bajkowych bohaterów do krajów, z których pochodzą. Potem ze stacji Pacanów wraz z Koziołkiem Matołkiem pojechaliśmy w podróż pociągiem, z którego okien oglądaliśmy różne piękne krajobrazy. W iście bajkowej scenerii i z odpowiednimi efektami akustycznymi pociąg zamieniał się w łódź podwodną, w rakietę aż w końcu zawiózł nas pod bramę „zaczarowanego ogrodu”, który otworzył się po odnalezieniu klucza do bramy.  Tam  wysłuchaliśmy opowieści, a potem mogliśmy pospacerować po tym przepięknym miejscu, w którym nawet kwiaty do nas mówiły.  

pa8

pa7pa15

Odgadywaliśmy też tytuły bajek, oglądaliśmy w mini-kinie wybraną przez nas bajkę (oczywiście była to bajka o przygodach Koziołka Matołka), potem w zaczarowanej komnacie w szklanych kulach byli bohaterowie znanych i mniej popularnych bajek i baśni – musieliśmy odgadnąć ich tytuły i w nagrodę wysłuchaliśmy jedną z wybranych baśni.

Następnie udaliśmy się do „Małego Teatru”, aby obejrzeć na kameralnej scenie lalkowej, spektakl pt. „Mała Syrenka” w pięknej i niecodziennej aranżacji. Dzieci zgromadzone były w małej, przytulnej salce, mogły wygodnie usiąść a nawet się położyć (ponieważ nie było tam foteli tylko duży i wygodny materac), wczuwały się w oglądaną historię i przeżywały ją wraz z bohaterami. Po spektaklu przedszkolaki uczestniczyły w krótkiej prelekcji o teatrze lalkowym, oglądały lalki, dowiadywały się jak działają i jak nazywają się różne techniki ich uruchamiania.

pa5pa6


pa2pa14pa3

Po zwiedzeniu wystawy i obejrzeniu spektaklu udaliśmy się do Zaczarowanego Ogrodu (żółtego, purpurowego i białego), gdzie zamieszkały rośliny o podobnej barwie: liści, kwiatów, owoców, a nawet pędów. Mogliśmy tam pobiegać, pobawić się na kolorowym placu zabaw i odpocząć w altankach, które przypominają słomiane chatki.

pa17

Po zabawie na świeżym powietrzu przeszliśmy do pobliskiej restauracji „Bajkowa” na ciepły posiłek, po czym zmęczeni ale szczęśliwi i  pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do przedszkola, gdzie stęsknieni rodzice czekali już na nas.

A jak bawiliśmy się zobaczcie sami….

pa4

 

Pielęgniarka przedszkole


SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

pielęgniarka

"Zdrowie to nie wszystko,

ale wszystko jest niczym bez zdrowia”

 

W ramach realizacji działań Szkolnego Klubu PCK ,, Wiewiórka ” zorganizowana została prelekcja z udziałem pani pielęgniarki Katarzyny Maciejewskiej. Celem spotkania było propagowanie zdrowego stylu życia i higieny osobistej. W czasie spotkania utrwaliliśmy wiedzę na temat sposobów zapobiegania infekcjom. Wiemy, jak duże znaczenie odgrywa odpowiednia ilość snu, ubieranie się odpowiednio do pogody, właściwe odżywianie oraz zachowywanie zasad higieny i zdrowego stylu życia.

20180125 095810

 

Spotkanie stanowiło również doskonałą okazję do przypomnienia prawidłowego sposobu mycia dłoni oraz korzystania z chusteczek z zachowaniem zasad higieny.

 

Tematy poruszane przez panią pielęgniarkę cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniu, odpowiadały na wiele pytań i z  zaciekawieniem słuchały cennych rad pani pielęgniarki.

20180125 09592520180125 09594320180125 095953


20180125 100505

 

Na zakończenie pogadanki przewodnicząca szkoły Maja Piróg  wręczyła naszemu gościowi pamiątkowy dyplom z podziękowaniem.

20180125 101508

 

 

Pokaz Karate


Rozbudzanie zainteresowań i sportowych pasji
-Klub Karate Kyokushin " Chikara gościnnie w naszej szkole-
 
Dzisiejszy poranek rozpoczął się od rozgrzewki p. Ernestem Miszczykiem z  Klub Karate Kyokushin " Chikara ", a nasza sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwe Dojo, czyli japońską salę ćwiczeń.
karate 2DSC07890

DSC07898DSC07899

 

Na zajęciach panowała sportowa dyscyplina i prawdziwy duch walki karate. Podczas treningu dzieci wykonywały cios, rozciągały mięśnie oraz wydawały głośne okrzyki. Oczywiście, wszystko działo się pod okiem trenera, który zapoznał dzieci z regułami obowiązującymi   w karate. Od dzisiaj każdy wie, czym jest kimono, kto to jest sensei      i jak wielkiego zaangażowania oraz siły charakteru od swoich uczniów wymaga ta dyscyplina sportowa. Włączając w  trening uczniów sensei zadbał o bezpieczeństwo zakładając dzieciom kaski ochronne na głowy. 

karate 3karate 1 Dzieci z treningu karate wynoszą uniwersalne wartości i umiejętności, które będą procentowały podczas całego ich życia.

DSC07922

 

Dziękujemy panu Ernestowi za poświęcony czas, życzliwość, pomysłowość, poczucie humoru oraz ciekawe zajęcia! Była to niecodzienna i wspaniała lekcja kultury fizycznej, zachęcająca do trenowania karate. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności pana Ernesta! Osu!

Pies 2018


"Wy nie wiecie, a ja wiem,                                            

 

                         jak rozmawiać trzeba z psem..."

pies

 

Dzisiaj odwiedził nas w przedszkolu nietypowy gość – suczka Beta, która pod kierownictwem opiekuna zaprezentowała swoje umiejętności i wysoki stopień wyszkolenia – tresury.

p1p2p8


 

Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się, jak pies reaguje na komendy p. Edyty. Beta demonstrowała  m.in. chodzenie przy nodze na smyczy i bez smyczy, przywoływanie, pozostawanie w pozycjach siad i waruj oraz aportowanie. Dzieciaki były zachwycone i dziwiły się, jak mądry może być pies. Beta okazała się bardzo posłusznym czworonogiem. Mogliśmy ją pogłaskać oraz przytulić. Dzięki temu zrozumieliśmy lepiej jak należy opiekować się czworonożnym przyjacielem. Po dzisiejszych zajęciach wiemy jak bronić się przed agresywnym psem oraz jak należy  zachowywać się w kontaktach z  nieznajomymi psami na ulicy lub w parku.

p3p4


p5p6

p7p9

p10

Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły p. Edycie podziękowanie za przeprowadzone zajęcia. Nasi wychowankowie nie zapomnieli również o głównym gościu dzisiejszego dnia i specjalnie dla niej przygotowali karmę dla psów.

Wspólna zabawa wywołała mnóstwo pozytywnych emocji, a pierwszy kontakt z czworonogami był dla nas bardzo dużym wydarzeniem.

 

Dziękujemy gościom za możliwość udziału w tak niezwykłym pokazie.

pies1pies2pies1

Policja 2017

 


,,Bezpieczny przedszkolak - czyli co przedszkolak musi wiedzieć na temat bezpieczeństwa w przedszkolu i w najbliższym otoczeniu”

pol1

Temat bezpieczeństwa jest nadal aktualny , a rozmów o bezpieczeństwie nigdy za dużo…

 

13.11.2017 r. nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele KWP w Kielcach. Funkcjonariusze przeprowadzili prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. W spotkaniu udział wzięli również uczniowie klasy I i II.

 

  

pol4pol8


pol3

 

pol7pol6

Nasi goście rozmawiali z dziećmi o tym, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz jak ważne jest noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Pan policjant z dużym poczuciem humoru i pełnym profesjonalizmem przypomniał  dzieciom o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami. Dzieci poznały także numery alarmowe. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji. Z uwagą i entuzjazmem słuchały rad policjantów.

pol2

 

Na zakończenie spotkania, zostali  obdarowani przez policjantów upominkami  w postaci odblasków i książeczki "Bezpieczny Przedszkolak", pełnej ważnych informacji oraz zadań, rebusów, krzyżówek do wspólnego rozwiązywania z rodzicami. Przedszkolaki dziękując za cenne rady wręczyły przedstawicielom policji dyplom.

pol5

Od dzisiaj na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z mundurowym. Policjant będzie kojarzył się, jako osoba, do której można zwrócić się o pomoc.

Mamy nadzieję, że spotkanie na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków, a zdobyta wiedza i wrażenia będą niezapomniane.