Las jesienią-kl. I i II

Las jesienią

Dnia  3  października 2014 roku klasa pierwsza i  druga udały się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Pogoda była ładna, świeciło słońce, ale czuć było chłód jesieni. Celem naszej wyprawy była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Naszym zadaniem była również obserwacja barw jesieni, rozpoznawanie drzew i krzewów, oraz słuchanie odgłosów lasu. Podziwialiśmy  drzewa okryte  żółcią , złotem i czerwienią. Tańczące liście w rytmie jesiennego wiatru, spadały na niekończące się alejki, tworząc piękny, barwny dywan. Z oddali słychać było świergot ptaków oraz łamiące się gałęzie. Szczególną uwagę przyciągnęła wzrok naszych oczu praca mrówek, a w pobliżu osady tych małych owadów zauważyliśmy zielony  mech , który był niesamowitą ozdobą lasu. Cudownie wygląda las jesienią! A ile kryje w sobie tajemnic? Do szkoły wróciliśmy z  kolorowym bukietem liści , żołędziami , szyszkami i kasztanami. Dary lasu umieściliśmy w naszych klasowych kącikach przyrodniczych. Do dziś jeszcze czuć lasem…

Ach ta Polska jesień!


 

 

 

Fabryka bombek w Miechowie

Warsztaty artystyczne w fabryce bombek ,, Decora ‘’ w Miechowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 października uczniowie klas I – VI uczestniczyli w wyjeździe zorganizowanym w ramach projektu ,, Mała Manufaktura ‘’ do fabryki bombek ,, Decora ‘’ w Miechowie.

Cóż za niesamowite przeżycie – mogliśmy z bliska zobaczyć, jak to się dzieje, że na nasze choinki trafiają piękne, różnokolorowe bombki.

Zwiedzanie zaczęliśmy od zwiedzania fabryki i obserwowania procesu powstawania bombki – to naprawdę ciężka praca. Pracownicy ogrzewają szkło do bardzo wysokiej temperatury, aby uzyskać płynną postać szkła, następnie wlewają je do specjalnych metalowych form i dmuchając, ile sił nadają kształt szklanej bombce. A kształty – podobno zaprojektować da się wszystko – grzyby, samochody, zwierzaki, postacie z bajek, tradycyjne mikołaje, choinki  -oj można tak długo wymieniać….

Kolejny etap to wysrebrzanie wnętrza bombki przy użyciu azotanu srebra i gorącej wody. Gotowe bombki trafiają teraz do malowania – tu panie dekoratorki pokazały kunszt swojej pracy – z ich rąk wychodzą prawdziwe dzieła sztuki – misternie ozdobione z zachowaniem nawet najdrobniejszych elementów.

Piękne ozdoby są teraz pakowane i czekają na  wędrówkę do odbiorców… W końcu święta tuż, tuż…

Kolejnym etapem naszej wycieczki były warsztaty artystyczne, podczas których każdy uczeń otrzymał jednokolorową bombkę i trudne zadanie udekorowania jej według własnego pomysłu… Nasi uczniowie mieli do dyspozycji farby i różnokolorowy brokat, który nadawał dziecięcym wytworom blasku. Na bombkach powstawały kwiaty, słoneczka, kreski, kropki, choinki, a nawet przy pomocy pani dekoratorki zagościł na jednej dinozaur… Uczniowie pracowali z niezwykłą precyzją i zaangażowaniem. W nagrodę – każdy zabrał swoją zapakowaną ozdobę do domu. Będzie pięknie wyglądać a świątecznej choince…

 


 

Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca

SERCE14  25 września 2014 r. już po raz czternasty obchodziliśmy Światowy Dzień Serca.

Imprezę „sercową” przygotowały opiekunki Szkolnego Klubu „Wiewiórka”- Anna Łączkowska i Alicja Pawlik.

Klaudia Walkowicz i Wiktoria Wierzchanowska w krótki sposób przedstawiły nam informację na temat „Jaką rolę w organiźmie pełni serce?”

Przedstawiciele poszczególnych klas czytali rymowanki o sercu, które miały nam uświadomić jak ważne dla zdrowia jest prawidłowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu.

Mierzyliśmy sobie rytm serca w stanie spoczynku. Serce biło rytmicznie, ale nasze panie rozpoczęły różnego rodzaju ćwiczenia, a my za nimi. Spróbowaliśmy mierzyć rytm serca i puls. Biło znacznie szybciej.

Długo oklaskiwaliśmy pokaz wykonywania „pompek” przez Kacpra Ślusarczyka.

Wcześniej zrobione przez uczniów serduszka z życzeniami „od serca dla serca” nakleiliśmy na jedno wielkie szkolne serce, aby biło długo i rytmicznie.

Trzy czerwone „serducha” powędrowały do naszej Przychodni „Centrum”. Mają one przypominać pacjentom, że o serce należy dbać.

Każdy z uczestników Dnia Serca otrzymał pracę domową, aby „zabrać serce na spacer” razem ze swoją rodziną.

Obiecujemy, że o serce dbać będziemy nie tylko z tej okazji, ale przez cały rok. 


 

Sprzątanie świata 2014

Akcja Sprzątanie Świata 2014

„Turysto ! Szanuj środowisko”

 

Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna Akcja „ Sprzątanie Świata’- koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację Sprzątanie Świata. Pewnie wielu z Nas ma ochotę zapytać „O co właściwie chodzi w tej akcji ” „Sprzątania świata ”. Otóż może  zabrzmi to dziwnie , ale wcale nie chodzi tylko o sprzątanie . Nie tam bowiem jest czysto , gdzie się sprząta , ale tam gdzie się nie śmieci. Cudownie jest kochać przyrodę , pięknie lubić ,ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd.: I my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte, skorzysta na tym nie tylko Ziemia, drzewa czy zwierzęta, a może nawet gwiazdy, ale również my. To szansa dla Nas na jesienny spacer po czystym lesie..

Publiczna Szkoła Podstawowa w Szczecnie włącza się w tego typu działania już od 8 lat. Jak co roku pani od przyrody Anna Sławińska przygotowała harmonogram tej akcji. Zaczęliśmy od nauki, dlatego odbyły się 3 pierwsze godziny lekcyjne. Po króciutkim nauczaniu spotkaliśmy się na wspólnym apelu z którego dowiedzieliśmy się kilku ważnych informacji na temat tej bardzo jakże potrzebnej akcji. Na placu szkolnym czekały już na nas dodatkowe atrakcje  gorące i orzeźwiające. Rumiane ziemniaczki już się do nas uśmiechały , a pachnące kiełbaski nabite na patyczki smażyły się w gorącym ogniu. Oprócz pysznych przysmaków były też zagadki, zadania, oraz wyścigi ziemniaczane. Do czuwania nad przebiegiem tej akcji został powołany „Ziemniaczany patrol” w składzie: Dominik Skrzypek, Marysia Sadowska, Zuzanna Kozioł, Dawid Piróg, Bartek Ławik, Kamila Wołowiec, Kuba Pawlik którzy dzielnie sprostali swoim zadaniom w nagrodę otrzymali „ziemniaczane cukierki”. Tego dnia cała szkoła była postawiona na baczność . Od zerówki  do 6 klasy dzieci pod czujnym okiem wychowawców wykonywały plastyczne prace do których tematy losowały z tygodniowym  wyprzedzeniem . Tematyka była następująca: „Pan Ziemniak w szkolnej ławce”, „Ziemniak na dyskotece”, „Ziemniak na plaży”, ”Król Ziemniaków”, ”Ziemniak w opałach”, „Ziemniak w warzywniaku”, „Ziemniaczana rodzinka  na spacerze”. Bardzo dziękujemy za pomoc wszystkim Paniom Wychowawczyniom. Losowano również kolorowe koperty oznakowane różnymi tytułami np.:„Słodziutkie truskaweczki”, „Kwaśne cytrynki”, „Chrupiące jabłuszka”, „Słoneczne pomarańczki”, „Soczyste śliweczki” ”Leśne jeżynki”. W kopertach tych znajdowały się pytania do tekstu  wywieszonego w szkole, który był ukryty w 4 miejscach. Dopiero  odszukanie go i odczytanie umożliwiało odpowiedzenie na pytania .Wszyscy i z  tym zadaniem poradzili sobie super. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się zawody sportowe , które w wykonaniu klas IV, V, VI wyglądały na miarę olimpijczyków. Wszystkie klasy w konkurencjach wypadły celująco. Największym zainteresowaniem cieszyły się : skoki w workach, rzuty ziemniakiem do celu , ziemniaczane skoczki, oraz sadzenie i zbieranie ziemniaków.

Wszyscy z uśmiechami na twarzy i zaproszeniem za rok rozstaliśmy się w jesiennych słonecznych nastrojach.

sprzatanie swiata


 

 

Ginące zawody

Ginące Zawody

zawodyW piękny słoneczny dzień 17 września 2014 r. uczniowie klasy I i II wraz z wychowawczyniami Anną Łączkowską i Alicją Pawlik odwiedzili siedzibę Nadleśnictwa w Niwkach Daleszyckich, gdzie odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „ Kultywowanie tradycyjnych i ginących zawodów szansą na aktywizację gospodarczą świętokrzyskiej wsi” zorganizowane przez pracowników Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Pobyt w uroczo położonej leśniczówce rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej „Śladami ginących zawodów”. Dzięki niej poznaliśmy zawody, które znikają z naszego życia.

Jeśli chcesz wiedzieć kto to jest bartnik, hafciarka, kołodziej, lutnik i inne zajrzyj do encyklopedii lub do skansenu w Tokarni. Tam zobaczysz warsztaty pracy ginących zawodów.

Pani Teresa Klimczak – twórca ludowy, pracownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach zaprosiła nas na warsztaty z rękodzielnictwa artystycznego do stoiska ,,bibułkarstwo”. Poznaliśmy krok po kroku „kręcenie bibuły”. Najpierw Pani Teresa zaprezentowała sposób wykonania „mis ogrodu”, czyli słonecznika, a później dzieci samodzielnie wykonały ten piękny i wdzięczny kwiat.

Miłośników „ręcznych robótek”, którzy chcieliby spróbować  swoich sił z tkaniną i igłą pani hafciarka zaprosiła do siebie. Każde dziecko otrzymało bielutką serwetkę z wzorem do wyszywania. Na makatce miał „wyrosnąć” piękny kwiat. – Ale trudno nawlec mulinę na igłę – żaliły się dzieci. Pani Ania i Alicja zaradziły temu. Pomagały całej grupie sprostać temu zadaniu. Prace rozpoczęte… . – Chyba skończymy je w domu, a może na zajęciach małej manufaktury?

Nie mniej interesujące dla tych, którzy cenią sobie oryginalny styl i unikatowe drobiazgi. Ekspert od decoupage w szybki i efektywny sposób przeobrażał zwykłe z pozoru przedmioty w prawdziwe „perełki”. My początkujący „eksperci” wyczarowaliśmy ozdoby na naszych drewnianych zakładkach. Cieszyliśmy się, że mogliśmy zabrać je do domu i będą  nam przypominać miły pobyt u leśników. Kogo interesuje ta forma twórczości ludowej odsyłamy do książek -przewodników „Decoupage”.

Czy wiecie co to jest bartnictwo i kto to jest bartnik? My wiemy. Krótkie spotkanie z „pracowitymi pszczółkami” i bartnikiem było niepowtarzalną okazją by poznać pracę bartnika. Szkoda, że musieliśmy tak szybko kończyć pobyt w „królestwie pszczół” i nie mogliśmy się zamienić w pszczółki i bartnika. Myślimy, że odtąd w szkole będziemy pracować jak pszczółki. Otrzymaliśmy kilka maskotek tych pracowitych owadów i postaramy się sami je wykonać, jeśli Pani Asia nam pomoże.

Do sprawdzenia swojej wiedzy na temat zasad zachowania się w lesie oraz leśnej flory i fauny zaprosiło nas wyjątkowe Koło Fortuny. Było również spotkanie „jesienne kolory”, gdzie leśnik pokazywał nam jak w prosty sposób rysować liście drzew.

Atrakcją tego dnia było również zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia na leśnej fotościance.

Na zakończenie naszej przygody w Niwkach Daleszyckich pracownicy leśni przygotowali nam kiełbaski.

Dziękujemy za miły pobyt. Czekamy na nowe zaproszenie.

Do zobaczenia!!!