Poznajemy pracę strażaka…

Podejmując działania wynikające z realizacji szkolnego programu profilaktycznego uczniowie klas I – III oraz najmłodsi wychowankowie z oddziału i punktu przedszkolnego wybrali się na pieszą wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej mieszczącej się w naszej miejscowości. Celem wycieczki było bliższe poznanie trudnej , niebezpiecznej  pracy strażaka oraz zagrożeń  z niej wynikających.  Prezes Ochotniczej straży Pożarnej – pan Marek Ramiączek w ciekawy sposób wprowadził nas w tajemnice zmagań się z pożarem , pokazał mundury strażaka, zademonstrował specjalistyczny  sprzęt ratowniczy, który wykorzystują strażacy w swojej pracy. Kolejną atrakcją było pokazanie i przymierzenie hełmów niezbędnych w czasie niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia. Samochód strażacki cieszył się dużym powodzeniem wśród przyszłych strażaków. Każdy mógł poczuć się inaczej,  wyjątkowo! Prelekcja zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem oraz słodką niespodzianką dla każdego uczestnika wycieczki. To była naprawdę ciekawa lekcja edukacji przyrodniczo – społecznej, którą na długo pozostawimy w naszej  pamięci. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale z dużym bagażem nowych doświadczeń.

Więcej zdjęć w galerii


,,CZARODZIEJSKI OŁÓWEK”

- SPEKTAKL TEATRU MŁODEGO WIDZA

24.02.2014 r. odbyła się wycieczka do EXBUD-U w Kielcach, gdzie dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie  kl. I i II miały okazję uczestniczyć w  przedstawieniu pt. ,,Czarodziejski Ołówek’’. Spektakl ten został przygotowany przez Teatr Młodego Widza.

Podczas spektaklu młodzi widzowie poznali niezwykłą historię chłopca - Michasia,  który uwielbiał rysować wszystko co go otacza. W przedziwnych okolicznościach Michaś stał się właścicielem ołówka. Ołówek ten miał czarodziejską moc i wszystko co chłopiec namalował natychmiast stawało się prawdziwe. Michaś za jego pomocą znajdował rozwiązanie wielu skomplikowanych sytuacji, przeżywał mnóstwo przygód. Czarodziejski przedmiot szybko stał się dla bohatera  gwarantem poczucia jego własnej wartości i wiary w swoje możliwości. Pewnego dnia niezwykły ołówek zaginął bez śladu, a chłopiec w jego poszukiwaniach musiał odtąd liczyć już tylko na własne siły… Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Michaś odzyskał ołówek   i uświadomił wszystkim, że prawdziwa moc tkwi w nas samych i że żadne przedmioty nie są w stanie dorównać wyobraźni i odwadze.

Była to ciekawa i pouczająca bajka, której przesłaniem jest umiejętność rozwiązywania sytuacji trudnych, konfliktowych.  Pomagając sobie wzajemnie  i kierując się dobrym sercem, można przezwyciężyć nawet największe przeszkody. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem i same zapragnęły posiadać taką moc jak bohater spektaklu…

  


 

Wyjazd do teatru „Kubuś” na spektakl „Kopciuszek”

W poniedziałek 9 grudnia 2013 roku nasza szkoła podstawowa, zerówka  oraz  przedszkolaki  wyjechały do  Teatru Lalki i Aktora „ Kubuś ” w Kielcach na spektakl teatralny pt. „ Kopciuszek ”. Również nie zabrakło z nami rodziców. Dzieci zobaczyły współczesną opowieść o perypetiach dziewczynki „Kopciuszka”, której pomagają dobra wróżka, gadający kot, śpiewające warzywa i mówiące dziwnymi językami przedmioty. Spektakl tworzyła profesjonalna gra aktorów, barwna scenografia, bogate kostiumy, lalki typu muppety. Aktorzy poprzez interakcje z dziećmi wciągnęli widzów zaczarowany świat- świat fantazji i humoru. Dzięki przygodzie jaką przeżył Kopciuszek, dzieci nauczyły się, że należy być dobrym i nie nakłaniać innych do czynienia tego, co złe. Po spektaklu wszyscy razem wybraliśmy się do MC’Donald’a . Dzieci wracały radosne i szczęśliwe z mile spędzonego dnia.

   


 

Wycieczka do bawialni „Stumilowy Las”

W dniu 22 października odbyła się wycieczka do bawialni „Stumilowy Las” w Chmielniku. W wycieczce tej uczestniczyły dzieci z przedszkola „Wesołe pszczółki” oraz dzieci z zerówki „Krasnoludki”. Również nie zabrakło z nami rodziców, którzy cały ten czas nam towarzyszyli. W „Stumilowym Lesie” czekało na dzieci różne atrakcje takie jak: zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, tory przeszkód, różnorakie pojazdy, kąciki konstrukcyjne jak również kącik plastyczny. Dzieci wracały z wycieczki radosne z mile spędzonego dnia. Dzieci przeżyły świetną zabawę i czekają z niecierpliwością na następną taką wycieczkę.!!!


  

Dzień Edukacji Narodowej spędzony w Solnym Mieście w Wieliczce.

Spacer z księżną Kingą przybliżył nam legendy wielickich podziemi. Podczas przejścia po solnej krainie poznaliśmy tajemnicze miejsca i postacie. W towarzystwie Soliludka i tajemniczego ducha kopalni – Skarbnika, zwiedzaliśmy najstarsze, najciekawsze żupy solne. Najbardziej podobała się nam Kaplica Świętej Kingi oraz grota krasnoludków, gdzie znajdują się wyrzeźbione z soli figurki dobrych duszków – Soliludków. Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu „W drodze do kariery” finansowanego ze środków funduszy europejskich.

                            

 


 

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego…

We wrześniu klasa II i III pod opieką pani Adriany Krynickiej-Makuch i pani Magdaleny Jopkiewicz udały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego pani Eweliny Walkowicz, mieszczącego się w Szczecnie. Na dzieci czekało tam wiele atrakcji… Swobodnie można było spacerować po  całym gospodarstwie i  zwiedzać mini „Zoo”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć: bażanty, króliki, kaczki, koty i psy. Spotkali się także „oko w oko” z Waldusiem -małym dzikiem, którego chętnie karmili. Na koniec były wspólne gry i zabawy na łonie natury, a Ci którzy się zmęczyli mogli odpocząć w altanie, mieszczącej się w pięknym ogrodzie. Był to dla wszystkich czas pełen wrażeń.

Pani Ewelinie Walkowicz składamy  serdeczne podziękowania za przygotowanie miłego dnia  dla uczniów naszej szkoły !!!

 


 

OBÓZ JĘZYKOWO-KRAJOZNAWCZY

– RABKA ZDRÓJ-2013 R.( 30.06-04.07.2013 r.)

Wakacje 2013r  uczniowie naszej szkoły rozpoczęli od wyjazdu  w góry. Wraz z panią dyrektor Anną Dziedzic oraz nauczycielami : p. Alicją Pawlik, p.Danielą Chlewicką, p. Magdaleną Jopkiewicz uczniowie z klas III-VI przebywali  w Rabce Zdrój na obozie, który został sfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach realizowanego przez szkołę projektu „W drodze do kariery’’. Pobyt rozpoczął się od poznania ośrodka ,,Zajazdu pod Chmurką”, który był przez 4 dni domem dla uczestników wyjazdu. Pierwsze popołudnie dzieci spędziły w ,, Rabkolandzie’’ najbardziej znanym miejscu w Polsce. Podczas pobytu na obozie uczniowie odbyli wycieczki do Zakopanego i Nidzicy, gdzie wielką atrakcją okazał się rejs statkiem po jeziorze czorsztyńskim z którego podziwiać można ruiny średniowiecznych zamków. Prawdziwym wyzwaniem było wejście na szczyt ,,Trzy Korony’’w Pieninach oraz na górę Maciejową w Rabce Zdrój. Wędrówki po górach ,wspólne zabawy na świeżym powietrzu były doskonałym sposobem na zintegrowanie zespołu uczniowskiego. Całodzienny aktywny wypoczynek kończył  się w chłodnych wodach basenów znajdujących się na terenie ośrodka. Wiele ciekawych informacji dzieci otrzymały od pracowników GOPRU , którzy pokazali jak w praktyce wygląda trudna i odpowiedzialna praca ratowników górskich. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Wadowice, rodzinne miasto wielkiego Polaka Jana Pawła II. Czas spędzony na obozie na długo pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników. Więcej szczegółów można znaleźć w naszej galerii.

Zapraszamy.

 Więcej zdjęć w galerii


 

Wycieczka do bawialni „Bajeczna Kraina”

W dniu 5 czerwca dzieci z przedszkola „Muchomorki” oraz dzieci z zerówki „Leśne Skrzaty” wyjechały na wycieczkę do Bawialni „Bajeczna Kraina” w Kielcach. W wycieczce również towarzyszyły nam mamy. Tam czekało na nich wiele atrakcji-zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, tory przeszkód, trampoliny, drabinki, różnorakie pojazdy. Wszystkie te atrakcje wywołały u dzieci ogromną ekscytację oraz świetną zabawę. Dzieci mogły wybawić się do woli. Atrakcje bawialni nie znudziły się dzieciom nawet w ciągu 2 godzin. Dzieci wracały radosne i szczęśliwe z mile spędzonego dnia. Wycieczka dostarczyła wszystkim dużo radości i była okazją do wyzwolenia dziecięcej energii. Dzieciaki bawiły się znakomicie!!!


 

Wycieczka do ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

Dnia 10 kwietnia 2013r uczniowie starszych klas odbyli wycieczkę do Kielc. Na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach znajduje się OMPi O utworzony na terenie dawnego więzienia kieleckiego w ubiegłym roku. Ośrodek prowadzi działalność edukacyjną dla szkół. Nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji i warsztatach na temat ,, Ruch oporu na Kielecczyźnie’’ Zajęcia bardzo się podobały, były ciekawe ze względu na tematykę i interesującą formę. Zwiedziliśmy również wystawę przedstawiającą udział wojsk polskich w Afganistanie. Ponadto obejrzeliśmy pomieszczenia po dawnym więzieniu. Widok cel zrobił na uczestnikach wielkie wrażenie a zwłaszcza ,, karcele’’ w których więźniowie przebywali bez jedzenia i picia  w nieludzkich warunkach przez wiele dni i nocy. W więzieniu kieleckim wykonywane były także wyroki śmierci aż do 1956 roku. Następnym punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Narodowym. Obiekt ten zwiedzaliśmy pod kątem ,,Pałac pełen tajemnic’’. Dzieci po wysłuchaniu prelekcji przewodnika odnajdywały w komnatach muzealnych ukryte tajemnice, przez co zwiedzanie Pałacu Biskupów Krakowskich było niezwykle ciekawe.


 

Klasa I w Galerii Korona    22.XI.2012

Jak reagować na niebezpieczeństwo? Gdzie dzwonić po pomoc? Tych i wielu innych rzeczy nasi pierwszoklasiści uczyli się podczas specjalnej lekcji w Galerii Korona w Kielcach. Jeż Edek, redakcyjna maskotka Echa Dnia, chwilę po wejściu na scenę zdobył sympatię dzieci. Tym bardziej, że śpiewał i tańczył, zachęcając do tego wszystkich obecnych. Pierwszaki przez godzinę uczyły się zasad bezpieczeństwa. W rolę nauczycieli wcielili się funkcjonariusze policji, straży pożarnej, oraz ratownicy medyczni. - Wiecie, gdzie jest najwięcej witamin? – pytała pani Iwona Widłak, która na co dzień pracuje w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach.- W owocach i witaminach! – jednym głosem odpowiedziały dzieci. Wiedziały też, jak należy się odżywiać. Ale tak, jak niewidoczne są witaminy, tak nie można "gołym” okiem dostrzec zarazków, które są niemal wszędzie. Po tej teoretycznej lekcji, dzieci przeszły do praktyki. Pani Iwonka pokazała pierwszakom, że także one mogą udzielić pierwszej pomocy swoim kolegom. Jedna z pierwszoklasistek pomogła zatamować jeżowi Edkowi lecącą krew z nosa. O pierwszej pomocy mówili także specjaliści z Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Kielcach, którzy na scenę niemal wjechali rowerami na… sygnale. Na fantomie o imieniu Junior ratownicy zaprezentowali, jak prawidłowo wykonać masaż serca: 30 uciśnięć i dwa wdechy – liczyły dzieci. Ratownicy medyczni pracują także w straży pożarnej. Strażacy mówili o bezpiecznej zabawie np. na ślizgawce. Lekcję bezpiecznych zachowań kontynuowali policjanci, którzy zaproponowali dzieciom zabawę w kolory. Okazuje się, że bezpieczeństwo ma wiele barw, począwszy od białych i granatowych policyjnych czapek, przez czerwone, pomarańczowe oraz zielone światła na skrzyżowaniu, aż po niebieskie światło sygnalizacyjne. W tej zabawie brał udział Daniel Kuzia- kierował ruchem drogowym. Uważać trzeba na ulicy, ale ostrożność trzeba też zachować na przykład w samochodzie. Jak się może zakończyć podróż, jeśli dziecko ma nie zapięte pasy? To pokazał dzielny, mały kaczor Pepe Dziobak. Podsumowaniem lekcji była klasówka. Przedstawiciele każdej klasy, która pojawiła się na spotkaniu, musieli odpowiedzieć na pytania ekspertów. Okazało się, że nie mieli z nimi żadnego problemu. Naszą przedstawicielką była Nikola Walkowicz.Za zakończenie dzieci otrzymały upominki i zaproszenie na bajkę do Multikina. Udały się też do Happy Landu, gdzie wykonane zostały pamiątkowe fotografie. Już w czwartek 6 grudnia wraz z Echem Dnia ukaże się dodatek ze zdjęciami naszych pierwszaków.


 

W teatrze wyobraźni...

18 października 2012r. uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję gościć w Radiu Kielce. Wycieczka radiowymi korytarzami była fascynująca! Uczniowie obejrzeli wystawę starych odbiorników oraz wysłuchali wykładu na temat historii radia. Spróbowali także swoich sił przy mikrofonie, a także przyjrzeli się bliżej pracy realizatorów dźwięku. Wrażenia okazały się zaskakujące! Wycieczka do radia okazała się wspaniałą przygodą. Dzieci z wielkim przejęciem i entuzjazmem opowiadały o tej wizycie, a niektórzy uczniowie już mają plany na przyszłość związane z pracą w zawodzie dziennikarza radiowego. 


 

Z wizytą w Filharmonii Świętokrzyskiej

18 października 2012 r. uczniowie klas III, IV, V i VI wraz z opiekunami: Panią Alicją Pawlik, Moniką Janus, Anną Sławińską i Agnieszką Baran mieli okazję po raz pierwszy gościć w Filharmonii. Uczestniczyliśmy w AKADEMII MELOMANA.

 

Wysłuchaliśmy koncertu skrzypcowego i fortepianowego.

 

 

Wykonawcy:

MATEUSZ MAKUCH   skrzypce                                                                      
ADAM KOŚMIEJA   fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MARTA KLUCZYŃSKA    dyrygent
BEATA MŁYNARCZYK    słowo o muzyce

Utwory:
B. SMETANA Blanik z cyklu Moja ojczyzna
H. WIENIAWSKI Legenda op. 17,
Wariacje na temat własny op.15 na skrzypce i fortepian
F. LISZT I Koncert fortepianowy Es-durG. BIZET I Suita orkiestrowa Arlezjanka


 

Obóz Krajoznawczo – Językowy: „ZIELONO MI...”
Zakopane- Kościelisko (30.06.2012- 04.07.2012)

Tego roku wakacje rozpoczęły się bardzo przyjemnie dla uczniów klas III- VI z naszej szkoły. Wraz z panią dyrektor Anną Dziedzic oraz nauczycielami p. Anną Sławińską, p. Moniką Janus, p. Magdaleną Jopkiewicz wyjechali w Tatry na obóz, który został sfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach realizowanego przez szkołę projektu „W drodze do sukcesu”. Dzieci miały okazję obcować z przyrodą, poznać jej prawa, co dało szansę na kształtowanie właściwych postaw wobec niej. Piesze wędrówki po górach ,wspólne zabawy na świeżym powietrzu były doskonałym sposobem na zintegrowanie zespołu uczniowskiego. Przemierzyliśmy m.in. szlak prowadzący do Morskiego Oka, Dolinę Kościeliską czy Gubałówkę. Niezwykłą atrakcją dla dzieci był nocny spacer z pochodniami po okolicznych pagórkach w Kościelisku. We wszystkich wędrówkach towarzyszył nam Pan Przewodnik, który jak się okazało ma sentyment do Gór Świętokrzyskich, gdyż tu spędził swoje dzieciństwo. Uczestniczyliśmy także w bardzo ciekawych zajęciach prowadzonych przez Górala, który zabawiał nas różnymi opowieściami, przygrywał na skrzypeczkach i oprowadził po góralskiej izbie. Śmiechu było co niemiara. Zapraszamy do naszej galerii, by obejrzeć zdjęcia z naszych górskich wojaży.


 

Wycieczka do Inwałdu i Zatoru  (13 czerwca 2012r.)

Tego dnia wyruszyliśmy na podbój świata. Pierwszym etapem naszej wycieczki stał się Inwałd, gdzie mogliśmy zobaczyć kilkadziesiąt miniaturowych budowli z całego świata. Podziwialiśmy m.in. Coloseum, Mur Chiński czy Statuę Wolności. Mimo ulewnego deszczu i krótkiego czasu zwiedziliśmy naprawdę wiele ciekawych miejsc, co widać na zamieszczonych fotografiach. Przemoknięci, ale szczęśliwi dotarliśmy do Zatorlandu. Tam przyglądaliśmy się ruchomym dinozaurom, o których ciekawie opowiadał pan przewodnik. Radość uczestników wycieczki była ogromna, gdyż przed niektórymi zwierzakami trzeba było szybko zmykać, aby nie zostać zmoczonym.