Biblioteka2015

„Wybieram bibliotekę”

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – pod hasłem „Wybieram Bibliotekę” w którym mogły uczestniczyć dzieci z punktu przedszkolnego oraz oddziału przedszkolnego .

W tym też tygodniu najmłodsi odwiedziły Publiczną Bibliotekę w Szczecnie. Dzieci z uwagą słuchały pani Magdaleny Kubickiej Gawlik – bibliotekarki. Spotkanie miało na celu promocję czytelnictwa i bibliotek oraz zainteresowania książką czytelników. Dzieci w czasie spotkania mogły się bliżej zapoznać z pracą w bibliotece. Najmłodszym dużo przyjemności sprawiło oglądanie różnych rodzajów książek : zbiorów, atlasów, encyklopedii. Każdy miał okazje obejrzeć ,dotknąć książki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia które składały się z czytelni oraz wypożyczalni książek.

O tym, że czytanie książek jest ważne przekonały się dzieci z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego podczas teatru „Maska” – „Skradzione mądrości” zorganizowanego 15 maja 2015r przez panią Magdalenę Kubicką-Gawlik. Podczas spektaklu dzieci mogły się dowiedzieć, jak ważne jest czytanie książek oraz o nie dbanie. Dzieci z zaciekawieniem i skupieniem oglądały przedstawienie.

 

Spektakl dotyczył jak ważne jest czytanie książek  oraz nie tylko kupowanie , ale również wypożyczanie książek w bibliotece. Na scenie wystąpili mądry skrzat, sowa, która skradła książkę i nie chciała oddać, niezwykle żywiołowy detektyw Biedronek Donek oraz wróżka Jagódka, która pomogła znaleźć książkę.

Przygoda naszych bohaterów zakończyła się morałem pouczającym najmłodszych. Dzieci po spektaklu wyszły zadowolone, roześmiane .


 

Pacanow-przedszkole

Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

   11 maja 2015r. przedszkolaki, uczniowie klas I- II oraz ich wychowawcy uczestniczyli w wycieczce do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. ECB to magiczne miejsce każdego roku odwiedzane przez tłumy dzieciaków. Pozwala przenieść się w niezwykłą podróż do świata bajek, baśni i legend, poczuć atmosferę tajemnicy, zaskoczenia i oczekiwania na to, co nas czeka…

 

    Tuż po przekroczeniu drzwi ECB trafiamy do bajki. Jesteśmy baaaaaardzo mali.  Przewodniczka po bajkowej krainie w Sali Wtajemniczenia wręcza dzieciom  mapę według której będziemy mogli wędrować i na pewno się nie zgubimy.
 
   Ekspozycja jest podzielona na wiele części. Większość jest interaktywna, a całość bardzo multimedialna. Nowoczesna technika ożywia stare bajki. Najważniejsze miejsca to Dworzec Koziołka Matołka, Czarodziejski Ogród, wystawa Bajka Polska, kino w wielkim pniu i Skarbnica Bajek.

   Naszą podróż rozpoczynamy od warsztatów ,,Spotkanie z bajką ”, podczas których animatorka wprowadza nas w niezwykły świat bajki, proponuje gry i zabawy, czynne uczestnictwo w rozwiązywaniu zagadek. Po takim spotkaniu aż chce się sięgać po dziecięcą literaturę…

 

   Nadszedł czas, aby przez mysią norkę przedostać się do krainy bajek… Jak tu pięknie… stajemy się małymi uczestnikami bajkowego świata. Smoki, łabędzie, czarownice, księżniczki, skrzaty – spotykamy tu niezwykłych bohaterów. Przemierzając kolejne stacje podróży trafiamy w końcu na Dworzec Koziołka Matołka, z którego pociąg zabiera nas w tajemniczą podróż: do wnętrza ziemi, do podwodnej krainy, a nawet w kosmos – uwaga – czasem trzęsie – zderzyliśmy się z planetą, ogromną rybą i potworem.  Podróż była wspaniała – dostarczyła naszym najmłodszym mnóstwo wrażeń. 

   Jeśli Koziołek Matołek – to naturalnie nie mogło zabraknąć animowanej bajki o naszym bohaterze. Jednak musieliśmy na nią zasłużyć – odgadując tytuły bajek z których pochodzili pokazywani bohaterowie. Na szczęście udało się - warto czytać bajki.

 

   Jeszcze kilka atrakcji – przepaść z ogromnymi wężami, wielki smok, którego bijące serce można dotknąć, dymiące lustro za którym ukryte są szklane kule ze scenami bardziej lub mniej znanych bajek polskich i zagranicznych. Na tym zakończyło się zwiedzanie wystawy. Ale przed nami kolejna atrakcja – bajka ,, Mały Miś Polarny. Tajemnicza Wyspa” w kinie Szkatułka. Tutaj odpoczęliśmy oglądając niezwykłe przygody małego niedźwiadka i jego przyjaciół.

   Czas opuścić magiczny świat bajek – ale dzięki sprzyjającej pogodzie mogliśmy jeszcze zwiedzić ogrody zewnętrzne – spacerując  wąskimi ścieżkami podziwialiśmy piękną roślinność, pomiędzy którą dumnie prezentowały się bajkowe postacie – dostojny kot w butach oraz krasnale. Ścieżka przywiodła nas do ogromnego młyńskiego koła obok którego usytuowany jest plac zabaw, z którego nasze dzieciaki chętnie korzystały. 

   Po takim ogromie wrażeń przyszedł czas na pyszny obiad w restauracji Bajkowa. Był to już ostatni punkt naszej wyprawy. Zmęczeni, ale z bagażem niezwykłych wspomnień wróciliśmy do szkoły. To był naprawdę udany dzień…


 

1 maj 2015-Przedszkole

Święta patriotyczne

,, Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie

A na tej fladze biel jest i czerwień…

Czerwień to miłość, biel serce czyste

Piękne są nasze barwy ojczyste…’’

 

   Tuż przed majowymi świętami patriotycznymi przedszkolaki wybrały się na spacer po okolicy z własnoręcznie przygotowanymi  flagami, aby symbolicznie włączyć się w obchody  Święta Flagi oraz Święta Konstytucji Trzeciego Maja. Pogoda tego dnia sprzyjała naszej wycieczce, a powiewający lekko wiaterek sprawiał, że nasze flagi wesoło powiewały. Rozglądaliśmy się uważnie i zauważyliśmy, że na niektórych domach oraz instytucjach zawieszone były już flagi w naszych barwach narodowych.  

 

  Zmęczeni, ale dumni swoją patriotyczną postawą  wróciliśmy do przedszkola…


 

Wycieczka do strazy

WYCIECZKA DO STRAŻY

04.05.2015 r. w dzień Świętego Floriana – patrona strażaków wybraliśmy się z dziećmi z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego oraz z klasami I – III na pieszą wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej  w Szczecnie.

Tuż przy wejściu przywitała nas syrena alarmowa i oczywiście  strażacy w swoich reprezentacyjnych a także roboczych strojach. Następnie dzieci wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112.

 

Mieliśmy okazję zobaczyć ubiór roboczy – jaki zakładany jest do pożaru, jak również odświętny strój strażacki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się strażackie nakrycia głowy, kaski i hełmy, które każdy mógł przymierzyć.

Dzieci mogły z bliska oglądać wóz strażacki i sprzęt pożarniczy, jednak największą atrakcją było wejście do jego kabiny -  przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy. Poznali również sygnał dźwiękowy i świetlny wozu strażackiego.

Nie zabrakło także niespodzianki, strażacy zorganizowali dla najmłodszych ognisko, była pieczona kiełbaska, napoje oraz słodkości. Na koniec dzieci stwierdziły, że strażak to bardzo ciekawy zawód, w przyszłości chcieliby zostać strażakami…

Za miłe spotkanie dzieci podziękowały słowem, uśmiechem i pięknym wiosennym, własnoręcznie malowanym obrazkiem. Wycieczkę zakończył długi powrotny spacer. Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wrócili  do szkoły.


 

 

Dzien Ziemi w przedszkolu

Ziemia – nasz dom

22 kwietnia – Dzień Ziemi

  

Dzień Ziemi , znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych  w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

   Zgodnie z omawianą tematyką przedszkolaki w minionym tygodniu uczestniczyły w pogadankach o tematyce ekologicznej, uczyły się wierszy, śpiewały piosenki związane ze sprzątaniem ziemi i dbaniem o jej dobro. A zgodnie ze słowami poznanej piosenki ,, szu, szu, szu – pracujemy, ile tchu, zaraz czysto będzie tu…’’, wyruszyliśmy w środę – 22 kwietnia z misją posprzątania naszego placu szkolnego. Zaopatrzeni w rękawice i worki skrupulatnie przeszukiwaliśmy zakamarki, w których mogły znajdować się śmieci… Uzbieraliśmy ich trochę… Kiedy już worki były pełne, a okolica czysta, najmłodsi zobowiązali się już zawsze zachowywać wokół siebie porządek i wyrzucać śmieci w miejsca do tego przeznaczone.

 

Bo przecież Ziemia to nasz dom…