Spacer do gospodarstwa

 SPACER DO GOSPODARSTWA

Wsi spokojna, wsi wesoła,
Który głos twej chwale zdoła?
Kto twe wczasy, kto pożytki
może wspomnieć za raz wszytki?

   Pewnego pięknego wiosennego dnia wybraliśmy się z przedszkolakami oraz klasą III na spacer do gospodarstwa agroturystycznego państwa Alicji i Adama Pawlik. Tuż za bramą przywitała nas przesympatyczna mała koza o imieniu Gandzia… i rozpoczęliśmy naszą przygodę ze zwierzętami. Najpierw odwiedziliśmy króliki - a było ich naprawdę dużo. Niektóre pozwoliły nam się nawet pogłaskać. Tuż obok klatki królików spacerował dumnie indyk pilnując swojej ,, żony”, która wysiadywała już jajka – niebawem hodowla zapewne się powiększy…

   Następnym zwierzątkiem, które zobaczyliśmy była mama koza i jej dzieci. Nie chciały do nas bliżej podejść więc spoglądały w naszą stronę z daleka. Wspomniana już wcześniej kózka Gandzia to odrzucone przez mamę koźlątko, które gospodarze wychowali dzięki ogromnemu zaangażowaniu i poświęceniu. Od małego kózka jest karmiona butelką i wychowuje się z dala od swojej rodziny. Na szczęście znalazła przyjaciół wśród innych zwierząt, między innymi psa Mieszko, który jest nieco zazdrosny o względy gospodarzy. Największą atrakcją gospodarstwa jest piękna czarna klacz o imieniu Frezja. Ten sympatyczny zwierzak służy w gospodarstwie do ciągnięcia bryczki oraz do jazdy w siodle. No i oczywiście pięknie prezentuje się na wybiegu… Na koniec naszej wizyty pojawił się jeszcze kaczor w towarzystwie kur. Spacerowali z wdziękiem po podwórku szukając smakołyków do zjedzenia.

W tym gospodarstwie jest co robić… Każdy zwierzak absorbuje naprawdę dużo czasu.

   Przy okazji wizyty w gospodarstwie nasi najmłodsi uczniowie dowiedzieli się jakie korzyści przynosi hodowla zwierząt, czym zwierzęta są karmione ( nasi uczniowie mogli zobaczyć jak mała kózka pije mleko z butelki) oraz przekonali się jak zwierzęta potrafią się ze sobą przyjaźnić… Bo tak naprawdę nasze wsie stają się powoli małymi miasteczkami – zwierzęta dzieci często znają tylko z ilustracji.


   Serdecznie dziękujemy pani Alicji i panu Adamowi za zaproszenie nas do siebie i pokazanie  walorów wsi do których często nie przywiązujemy większej uwagi…
Śladami wielkanocnego zajączka

„Śladami wielkanocnego zajączka”

30 marca nasze przedszkolaki oraz oddział przedszkolny odwiedził zajączek wielkanocny. Tego dnia w naszej placówce zrobiło się świątecznie a to za sprawą zajączka, który zostawił swoje ślady oraz niespodziankę w postaci czekoladowych jajeczek.

    

W porannych godzinach dzieci uczestniczyły w apelu. Został odczytany list od zajączka, gdzie zawierał wskazówki, którymi mają się kierować dzieci. Nie zabrakło również zagadek, na które najmłodsi musiały odpowiedzieć. Dzieci dały sobie świetnie rade z zagadkami oraz ćwiczeniami ruchowymi. Przedszkolaki miały z tego dużo wrażeń oraz dobrego humoru . Główną atrakcją były poszukiwania jajeczek świątecznych. Każda grupa dostała inne wskazówki od skaczącego przyjaciela. Bez większych trudności dzieci odnalazły niespodziankę, które były ukryte w sali informatycznej oraz sali.

Z żalem czekamy aż do przyszłego roku na zajączka wielkanocnego…


 

 

Z wizytą w Kubusiu

Z WIZYTĄ W „KUBUSIU”

„Od babki prababki, kiedy z drzewa spada pierwszy jesienny liść, każdy prawdziwy brunatny Miś ziewa. Kiedy spada liść piętnasty, każdy prawdziwy Miś głośno chrapie i śni baryłki pełne miodku.”

 

03.03.2015r. wybraliśmy się  na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, gdzie dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie kl. I i II obejrzeli przedstawienie pt. „Misiaczek”.

Przedstawienie zaczyna się już na korytarzu – aktorzy wychodzą do dzieci i zapraszają do chatki misiów. W domku zamiast foteli wielkie poduchy rozłożone na podłodze, mięciutki, puchaty dywan, przyciemnione światło. Wszystko utrzymane w kolorach jesieni, tak, aby dzieci czuły się  jak w prawdziwej jaskini misiów. Mali widzowie, siedzący na poduszkach tuż przed samą sceną, dowiadują się,  że mały niedźwiadek, mimo późnej jesieni nie może zapaść w sen zimowy. Babcia z dziadkiem nie mogą uśpić Misiaczka, więc proszą dzieci o pomoc. Dzieci mogą śmiało mówić o swoich pomysłach, mają także możliwość wejść na scenę i pomóc w lulaniu i kołysaniu misia. Z pomocą przychodzą także inne zwierzątka, które podsuwają kolejne pomysły jak skutecznie usnąć. Krowa oferuje mleko, mała pszczółka słodki miodek. Przychodzą miękkie, robione na drutach baranki i chcą by niedźwiadek je policzył, ale to wszystko na nic, bo Misiaczek nadal nie śpi. Jest tylko jeden sposób znany i sprawdzony od tysięcy lat !! Małego misia musi przytulić mama i zaśpiewać mu kołysankę…                                                                                          

Przesłanie spektaklu jest proste, z łatwością trafia do dzieci, odwołuje do dobrze znanych nam uczuć. Kameralność i bliskość sceny sprawiają, że mali widzowie czują się na tyle pewni, by samodzielnie wejść na scenę i pomóc w usypianiu misia.

Morał bajki jest dobrze znany i czytelny dla wszystkich. Dzieci dowiadują się, że w najtrudniejszych chwilach mogą zawsze liczyć na najbliższych.

            Kolejnym punktem naszego pobytu były warsztaty z aktorami. Znaleźliśmy się w bajkowej sali, gdzie ze ścian spoglądały na nas królewny, rycerze, czarownice, smoki. Dzieci miały okazję choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi aktorzy – założyć maskę, zmienić ton głosu, wejść na scenę i naśladować bajkową postać. Było to dla nich ciekawe i pełne wrażeń doświadczenie. Kto wie -  może w przyszłości sami zostaną aktorami…                                                     


Wiosna-Przedszkole

,, Wiosna wszystkich dzisiaj wita

i o zdrowie Misia pyta…’’

 

   Takimi słowami dnia 19 marca 2015 roku w Publicznej Szkole Podstawowej

w Szczecnie rozpoczęły się obchody Pierwszego Dnia Wiosny. A rozpoczęły się dość nietypowo, ponieważ nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej przygotowali dla dzieci krótki spektakl o niesfornym Misiu, który właśnie zbudził się z zimowego snu. Wiadomo nie od dziś , że po zimowej drzemce Misie są zwykle bardzo głodne… Nasz bohater też zaczął odczuwać pustkę w brzuszku i ostro zabrał się do konsumowania pysznego miodku. Na skutki nie trzeba było długo czekać… Ojoj, brzuszek zaczął boleć - ,, Oj pomóżcie, ból jest wielki, z bólu aż zgubiłem szelki…’’ Łakomstwo Misia dało

 o sobie znać. Pięć słoików miodu  to zdecydowanie za dużo.

   Przyjaciółki Misia - Lale postanowiły poszukać ratunku u doktora Sowy. Doktor obejrzał pacjenta dokładnie, zbadał, zmierzył temperaturę i … wyjął z kuferka  butelkę z magiczną miksturą, którą wyleczył Misia.

   To dopiero była dla Misia nauczka – od tej pory zobowiązał się zajadać owoce i warzywa,

a miodek ewentualnie w niewielkich ilościach. Na koniec poczęstował zgromadzoną widownię pysznymi owocami, zachęcając do prowadzenia zdrowego trybu życia.

  

   Kolejną atrakcją przygotowaną na ten dzień było rozstrzygnięcie zadań przygotowanych dla każdej klasy przez Panią Wiosnę. Uczniowie spisali się znakomicie.

   Klasy starsze przygotowały dla swoich młodszych kolegów inscenizację związaną z tematyką wiosenną. Pojawiły się pszczółki, motylki, wróbelki , jeż, niedźwiadek i oczywiście Pani Wiosna.

   Obejrzeliśmy także pokaz mody ekologicznej, gdzie w roli modeli i modelek wystąpili starsi uczniowie.

  

   Wreszcie przyszedł czas na najważniejszą atrakcję tego dnia – pożegnanie zimy i powitanie wiosny. W tym momencie nie mogło zabraknąć Marzanny. Przemaszerowaliśmy z nią w okolicy szkoły, a następnie ze słowami: ,, Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno, Ciebie już żegnamy, bo wiosnę witamy…’’ powitaliśmy oczekiwaną wiosnę.

 

  Po powrocie do szkoły zmęczeni i głodni zabraliśmy się do przygotowywania pysznych wiosennych kanapek ze składników przyniesionych przez dzieci. Było pysznie, zdrowo i kolorowo.

 

   Pani Wiosna miała dla nas jeszcze lekcję przyrody, podczas której opowiedziała nam trochę o sobie, przygotowała dla nas zagadki, a także oglądaliśmy owady umieszczone w pojemnikach z lupą.

  

   W związku z Dniem Wiosny ogłoszony został konkurs przedszkolny ,,Wiosna – Radosna”. Motywem przewodnim była postać Pani Wiosny. Konkurs rozstrzygnięty został w dwóch kategoriach: praca wykonana dowolną techniką na papierze – tu zwyciężyli: Błażej safian i Ola Łebek oraz praca przestrzenna – zwycięzcy to Małgosia Broda i Zuzia Buras. Pozostałe prace otrzymały wyróżnienia.

 

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniach prac konkursowych i zachęcamy do udziału w kolejnych naszych działaniach…


 

Dzień Kobiet w Przedszkolu

Dzień Kobiet w przedszkolu

 

Dzisiaj Święto Kobiet

śpieszą wszyscy chłopcy złożyć

wszystkim Paniom,

Babciom, Mamom,

moc życzeń gorących.

Bo gdy Święto Kobiet,

co raz w roku bywa,

każda Pani uśmiechnięta

i bardzo szczęśliwa.

  

W piątek – 6 marca w przedszkolu odbyła się szczególna uroczystość. Z okazji Święta Kobiet przygotowany został dla dzieci poczęstunek, zaś każda dziewczynka została obdarowana przez kolegę pięknym upominkiem… Dziewczynki nie kryły zaskoczenia. Od razu zabrały się do rozpakowywania prezentów, a później wszyscy zasiedli do stołu zastawionego smakołykami.

   Serdeczne podziękowania składamy rodzicom, szczególnie paniom: Iwonie Łebek, Milenie Piróg oraz Iwonie Sokołowskiej za zaangażowanie i udział w naszej przedszkolnej uroczystości.