Wojsko-Przedszkole2015

Szybcy jak wiatr, spokojni jak las, zapalczywi niczym ogień, niewzruszeni jak góry, niepoznani jak ciemność, gwałtowni niczym piorun – tacy wini być żołnierze…

16 czerwca przedszkolaki oraz uczniowie klas I- II uczestniczyli w wyjeździe do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.  Zwiedzanie jednostki wojskowej było możliwe w ramach dni otwartych organizowanych dla szkół. Mieliśmy wspaniałą okazję przyjrzeć się trudnej i niezwykle ciekawej pracy żołnierzy ,, od kuchni’’..

Po dotarciu na miejsce przywitali nas żołnierze w służbowych strojach, którzy zaprezentowali nam profesjonalny sprzęt wojskowy wykorzystywany podczas walk na misjach zagranicznych, chętnie też opowiadali o swej bardzo trudnej, często daleko od domu pracy. Uczniowie mogli zobaczyć różne rodzaje broni palnej, pociski, wykrywacze metalu, maski przeciwgazowe, kamizelki kuloodporne, które są tak ciężkie, że mali zwiedzający mimo usilnych prób nie dali rady ich dźwignąć.

Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się jednak pojazdy wojskowe… Mogliśmy usiąść za kierownicą wojskowych specjalistycznych samochodów, obejrzeć pojazd patrolu rozminowania, a także najnowszy pojazd służący do przewozu osób niebezpiecznych.

Kilka informacji o swojej pracy przekazali nam również panowie z Żandarmerii Wojskowej, którzy dbają o  zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom, zapewniają przestrzeganie dyscypliny wojskowej oraz prawa miejscowego przez żołnierzy uczestniczących w danej misji, kontrolują ruch drogowy, konwojują transporty. Udostępnili nam także pojazd żandarmerii wojskowej.

  

Kolejną atrakcją było zwiedzanie wnętrza śmigłowca wojskowego, który przeszedł już w stan spoczynku. Każdy chciał choć na chwilę stać się członkiem załogi wojskowej…

Zaproszono nas także do zwiedzenia izby pamięci, gdzie zgromadzone są ,,skarby’’ wojskowe: puchary, medale, zdjęcia, niezwykłe pamiątki. Zobaczyliśmy tu różne rodzaje mundurów wykorzystywanych w różnych sytuacjach. Nasze spotkanie z historią zakończyło wspólne zdjęcie na tle mapy przedstawiającej rozmieszczenie naszych wojsk w różnych kontyngentach wojskowych.

 

Na koniec zabawa na niezwykłym ,, placu zabaw’’… bo to plac zabaw dla żołnierzy, tzw. ,, małpi gaj’’. Nasi najmłodsi świetnie dawali sobie radę ćwicząc sprawność i orientację. Pora wracać… Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń powróciliśmy do szkoły.

  

Składamy serdeczne podziękowania pani Karolinie Kogut za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu oraz pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi podczas zwiedzania Centrum. Dziękujemy…